Michałków. Burzą im świetlicę. Ale mieszkańcy sami tego chcieli…

0
To była niemalże niekończąca się historia... Mieszkańcy, którzy czuli się niezauważeni i lekceważeni po jednej stronie, decyzyjny samorząd gminy po drugiej. Mowa o wsi Michałków w gminie Ostrów Wielkopolski w powiecie ostrowskim i jej mieszkańców, którzy mieli tylko jedno marzenie – pozbyć się starej, popadającej w ruinę świetlicy i dostać w końcu nowe miejsce, gdzie mogliby spotkać się na zebraniu wiejskim.

Stało się. Lata rozmów, spotkań, szukania kompromisów… Mieszkańcy Michałkowa w końcu doszli do porozumienia z władzami gminy w kwestii świetlicy. Sytuacja jest dość skomplikowana, bo jeśli przyjrzeć się historii tego miejsca, to w jej tle pojawia się wiele problemów z określeniem właściciela obiektu, niezałatwione sprawy papierkowe i tak dalej. – Przez lata patrzeliśmy jak ten budynek popada w ruinę, codziennie widzieliśmy go z okna. A w tym samym czasie nie mieliśmy nawet kąta, aby zrobić sobie spotkanie wiejskie i urządzaliśmy je na przykład na klatce schodowej w bloku – mówił dziennikarce telewizji Proart już dwa lata temu Dariusz Sroka, mieszkaniec Michałkowa.

W sprawie popadającej w ruinę, a co za tym idzie stwarzającej niebezpieczeństwo świetlicy wielokrotnie rozmawialiśmy z wójtem gminy Ostrów Wielkopolski. Bardzo długo zajęło doprowadzenie do porządku kwestii własnościowej obiektu. Gmina na początku 2016 roku zaczęła jednak dokonywać stosownych kroków. Ważnym było też to, że Michałków odłączono od sołectwa Lewków i utworzono wsi odrębne sołectwo. – To było najlepsze, co można było zrobić – twierdzi sołtys Michałkowa Zygmunt Sroka. Mieszkańcy dzisiaj są zadowoleni z samodzielności.

Wracamy jednak do świetlicy. Dzisiaj sytuacja obiektu jest już bardzo jasna. – Wykupiliśmy starą świetlicę z działką, chodziło głównie o działkę. Świetlica nadaje się już tylko do rozbiórki, już trwają te prace. Jak będzie posprzątana działka, to w przyszłym roku planujemy zaprojektować nową świetlicę na miarę potrzeb mieszkańców i rozpocząć budowę w 2020 roku – mówi wójt gminy Piotr Kuroszczyk. Dodaje też, że na szczegóły jest za wcześnie, bo nie można jeszcze stwierdzić dokładnie kiedy ewentualnie budowa ruszy, ile potrwa i tak dalej. Wiadomo jednak, że jakaś kwota w budżecie zostanie zabezpieczona. Włodarz podkreśla też, że wszystkie kwestie będzie konsultował z mieszkańcami Michałkowa.

Dodać warto, że wieś posiada tymczasową, małą świetlicę. Jest to obiekt, który na razie wystarcza mieszkańcom i z pewnością przyda im się nawet, gdy będą posiadać nową salkę. Dzisiaj w „Wydarzeniach” Telewizji Proart temat świetlicy w Michałkowie także zostanie poruszony. Polecamy oglądać TV Proart o 17:20, 20:00 lub 22:30.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick