Miasto przekazało Caritas koncentrator tlenu i pulsoksymetry. Sprzęt można wypożyczyć

3
Koncentratory tlenu i pulsoksymetry – to sprzęt, który od piątku można bezpłatnie wypożyczyć w oddziale Caritasu przy kościele Św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim. Urządzenia potrzebne dla wspomagania leczenia osób chorych na COVID-19 przekazał ostrowski samorząd miejski, a na ich zakup przeznaczono 50 tys. zł. Dla pacjentów oddziałów covidowych to szansa na wcześniejszy powrót do domu.

Dziś w oddziale Caritasu prezydent Ostrowa Wielkopolskiego oficjalnie przekazała 15 pulsoksymetrów, czyli niepozornych, ale bardzo ważnych urządzeń, które mają za zadanie mierzyć saturację osoby chorej na COVID-19 oraz 15 koncentratorów tlenu służących do terapii tlenowej. – To wysokospecjalistyczny i o wysokich parametrach sprzęt dla chorych, którzy mają powikłania w trakcie choroby COVID-19 lub po jej przebyciu. Nie są hospitalizowani, ale przebieg choroby w warunkach domowych jest na tyle ciężki, że tej tlenoterapii wymagają – mówi prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

Koncentratory tlenu, jak i pulsoksymetry wypożyczane są bezpłatnie w ostrowskiej siedzibie Caritasu przy ulicy Raszkowskiej i bez określonego terminu zwrotu. Chodzi o to, by służyły chorym na COVID-19 tak długo, jak jest to potrzebne. Na jakich zasadach sprzęt będzie udostępniany? Zapotrzebowanie zarówno na koncentratory tlenu, jak i pulsoksymetry jest ogromne, pracownicy Caritasu mają już listę osób oczekujących, by urządzenia przekazać potrzebującym na czas choroby lub rekonwalescencji. – Osoba, która chce wypożyczyć sprzęt musi posiadać takie zaświadczenie od lekarza z dawką tlenu, Chodzi o to, żeby nie zaszkodzić choremu – tłumaczy Monika Królikiewicz, kierownik ostrowskiego oddziału Caritas. W przypadku chęci wypożyczania pulsoksmetru nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie.

Pieniądze na zakup sprzętu pochodzą z miejskiego budżetu. Koszt zakupu 30 urządzeń szacuje się na 50 tysięcy złotych.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

    • Bo Caritas dysponuje wypożyczalnią sprzętu medycznego, a miasto lub MOPS musiałoby ponieść dodatkowe koszty organizacji wypożyczalni.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick