Miasta w regionie przyjmą uchodźców z Ukrainy. Gdzie znajdą schronienie?

13
W czwartek nad ranem Ukraina została zaatakowana przez rosyjskie wojska. Na terenie całego kraju został ogłoszony stan wojenny, a Ukraińcy uciekają przed atakami z lądu i powietrza. Polska solidaryzuje się z Ukrainą i oferuje pomoc. Na terenie m.in. południowej Wielkopolski wyznaczono miejsca, do których będą mogli udać się uchodźcy.

Miejski samorząd Ostrowa Wielkopolskiego informuje, że jest gotowy, by przyjąć uchodźców zza wschodniej granicy. Brane pod uwagę są sale i szkoły, które będą mogły posłużyć, jako baza noclegowa. Uruchomiony zostanie także specjalny numer telefonu, pod który obywatele Ukrainy będą mogli zadzwonić i otrzymają wsparcie oraz pomoc np. przy wypełnieniu potrzebnej dokumentacji.

CZYTAJ TEŻ: Ostrów gotowy, by zapewnić noclegi. Chce się spotkać ze społecznością ukraińską

Solidarność z ukraińskim narodem okazał kaliski samorząd, który za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych ogłosił, że zabezpieczono miejsca tymczasowego zakwaterowania dla obywateli Ukrainy:

 • w hali Kalisz Arena
 • w Ośrodku Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu przy ul. Łódzkiej 19-29

W każdym z tych miejsc ulokowanych może zostać co najmniej 50 osób. Uruchamiane jest także Centrum Integracji Cudzoziemców, przy ul. Nowy Świat 13. Przybywający z zagranicy będą mogli otrzymać tam pomoc prawną, uczyć się języka polskiego, przejść kursy adaptacyjne.

CZYTAJ TEŻ: Solidarni z Ukrainą! Dziś spotkanie na ostrowskim rynku

Pomoc zaoferowały także Pleszew i Krotoszyn. Poinformowano nas, że przygotowane są dwa hotele na terenie powiatu pleszewskiego oraz pole namiotowe. Na terenie powiatu krotoszyńskiego także wyznaczone zostały sale oraz hotele. Bazę na zakwaterowanie uchodźców tworzy także gmina Jarocin. O pomoc uchodźcom apeluje także Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. „Zwracam się z prośbą do mieszkańców gminy Jarocin, do osób fizycznych, firm, stowarzyszeń, związków wyznaniowych i innych organizacji o zgłaszanie możliwości ewentualnego przyjęcia i zakwaterowania uchodźców z Ukrainy. Chętni do okazania im wsparcia proszeni są o kontakt z Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarocinie ul. Kościuszki 15A:– telefonicznie: (62) 747-28-54 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00) lub mailowo: oc.um@jarocin.pl”.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

13 KOMENTARZE

  • 18
   8

   Sowiecki trollu, może napisz ile Polaków wymordował carat a potem czerwona zaraza, policzyć niestety nie można.

  • 1
   4

   Pol doksztalc sie. UPA nie miala tyle czasu i uzbrojenia co Rosjanie. Tylko dlatego jacyś Polacy tam przetrwali. Nie z miłosierdzia

  • 3
   1

   To już przeszłość i nie należy tego wspominać kto ile kiedyś tylko tym ludziom pomóc bo oni tylko w tamtej wojnie sami nie byli a Niemcy ilu wymordowali

  • Wołyń był odpowiedzią na pańszczyznę przez wieki wykorzystującą bezwzględnie nie tylko ukraińską, ale przede wszystkim polską ludność, przeczytaj sobie Bękarty pańszczyzny, albo Ludową historię Polski przyjacielu.

  • Chłopie to są sprawy o których jeszcze będziemy mogli z nimi pogadać. Teraz trzeba ratować życia.

 1. 7
  11

  Pytek tego ci nie powiedzą bo Ukrainie trzeba w du.. włazić i nadstawiać się, a oni by nas mieli głęboko gdzieś, dziś już szpitale czekają otwarte dla Ukraincow, i będą od razu leczyć na koszt polskiego podatnika a ty polaczku czekaj rok albo umieraj bo jedynie covid leczymy…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick