Miały być mieszkania socjalne, są miejsca dla uchodźców z Ukrainy. Dworzec w Antoninie po remoncie

32
Dworzec w Antoninie odzyskał dawny blask. Remont objął m.in. termomodernizację budynku, rekonstrukcję ceglanej elewacji oraz wymianę okien i drzwi. Pomieszczenia na parterze zaadaptowano na mieszkania socjalne. Obecnie jednak, w związku z wojną w Ukrainie, lokale zmieniły pierwotne przeznaczenie. Inwestycja kosztowała ponad 1,4 mln zł.

Zakończona inwestycja na dworcu w Antoninie była częścią projektu ujętego w lokalnym programie rewitalizacji gminy Przygodzice na lata 2017-2023. Budynek nie tylko odzyskał dawny blask, ale też zmienił pierwotne przeznaczenie. Na parterze dworca, oprócz poczekalni dla podróżnych, znajduje się teraz 5 pomieszczeń zaadaptowanych na lokale socjalne. Tym samym baza mieszkań w gminie Przygodzice powiększyła się z 9 do 14.

Jednak w związku z wybuchem wojny w Ukrainie zmieniło się pierwotne przeznaczenie tego miejsca. – W tym momencie będą służyły naszym gościom z Ukrainy. W myśl decyzji pana wojewody przygotowaliśmy 12 miejsc na ten czas dla naszych gości z Ukrainy – mówi Krzysztof Rasiak, wójt gminy Przygodzice.

Lokale stoją jeszcze puste, jednak – jak informują władze – uchodźcy z Ukrainy mogą przybyć w każdej chwili. Do ich dyspozycji będą nie tylko miejsca do spania, ale też pełne zaplecze sanitarne oraz aneks kuchenny wyposażony w sprzęt AGD.

Zakres prac przy remoncie dworca w Antoninie był bardzo szeroki. Całość przeprowadzana była pod okiem konserwatora zabytków. Poprzednią elewację skuto, przywrócono natomiast tę pierwotną, ceglaną. – Zostało wykonane zagospodarowanie terenu wokół tego budynku z parkingiem i z drogą dojazdową od drogi wojewódzkiej. Uporządkowano cały teren, zainstalowano odnawialne źródła energii w postaci pompy ciepła, przy pomocy której ogrzewany jest obiekt – tłumaczy Lucyna Koczorowska, zastępca wójta gminy.

Koszt remontu dworca to ponad 1,4 mln zł, a pieniądze na realizację inwestycji pochodzą ze unijnego budżetu. Stacja kolejowa w Antoninie położona jest na 70. kilometrze trasy Kluczbork – Poznań Główny.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

32 KOMENTARZE

 1. Lekka przesada z tą gościnnością, to gdzie teraz zamieszkają ci dla , których były przeznaczone te mieszkania, w lesie??? Do czasu chętnych z Ukrainy będą stały puste, to wymyśleć może pusta głowa!!!!!

 2. Szlak człowieka trafia. Ludzie latami czekają na mieszkania a tu lokale wyremontowane za nasze pieniądze trafią do obcych. Posiedzą kilka dni i uciekną do dużego miasta a ochłapy zostaną jak zwykle dla nas. Dlaczego Polacy my się nie szanujemy? Czemu tak wchodzimy w dupę innym?

  • A może iść do pracy, wziąść kredyt na własne mieszkanie? Lepiej wyciągnąć rękę i wypowiedzieć najbardziej znane chińskie nazwisko – Daj

 3. Dyskryminacja Polaków w ich własnym kraju przybiera na sile. Najpierw polscy przedsiebiorcy zwalniali Polaków z pracy na rzecz zatrudnienia Ukraińców dopłacając im także do mieszkań, a teraz państwo głaszcze ich dodatkowo po głowie dając 500+, dopłaty i mieszkania podczas gdy biedny polak musi na to wszystko ciężko zapracować. Pensje dostają takie same jak my a socjalne jeszcze lepsze nie mając żadnych kredytów hipotecznych na zakup mieszkania jak to ma 50% Polaków. Jesteś Polakiem to sobie jakoś poradzisz, wychodzą wszyscy z założenia. Tylko dlaczego my polacy wyjeżdżając na zachód nie mamy tego wszystkiego?

 4. Chciałabym poznać chociaż JEDNĄ historię osoby, która miała otrzymać takie mieszkanie. Jakiż to kataklizm życiowy spowodował, że nie mogła sama kupić/wynająć sobie pokoju czy mieszkania? Jakiż kataklizm gorszy od WOJNY? BOMB?

 5. Ja miesiąc temu pisałem to co wy teraz to byłem ruskim trollem. Niestety Polacy są i będą obywatelami drugiej kategorii we własnym kraju. Nasze władze nawet na poziomie lokalnym sa antypolskie. Niestety, nikt na świecie nie postępuje jak nasze władze, które jawnie stawiają interes tych którzy na to płacą nad interes przesiedleńców (uchodźca nie dostaje wszystkiego za free)

 6. Młodzież wyrzucają z burs i internatów. Zmuszeni są dojeżdżać do szkół na własny koszt. Nikt im nie zafunduje darmowych dojazdów. Staruszków wyrzuca się z domów dziennego pobytu a mieszkania +oddaje się Ukraińcom. Jakby mało tego, to w Warszawie biegają małpy z brzytwą chcący w manipulować Polskę w nie swoją wojnę.

 7. Pomagać trzeba i Polacy to robią, ale żeby odmówić mieszkań socjalnych polskim obywatelom…to jest coś nienormalnego. Ci ludzie czekali na nie latami…

 8. Czy wy , ludziska,naprawdę musicie żebrać o jakieś socjale? Zakasać rękawy i do roboty . Naprawdę dupsko wam rozwali fakt,że pomieszkają tam ludzie, którym bandyci zrujnowali życie? Przecież nie dostaną tych mieszkań na zawsze.

 9. Hahha… Gdzie są ci wszyscy ludzie z dużym serduchem, może ktoś chętny na przyjęcie gości z Ukrainy pod własny dach ? A może ktoś skoczy na granicę po kilku ? … Tacy są właśnie Polacy … I jeszcze wrzeszczą że Niemcy nie pomagają, jak tak mogą XD… Ano mogą bo są 10 razy mądrzejsi i wiedzą że pomagać to trzeba ale z głową… I właśnie dlatego znowu będzie zdziwienie jak kurz opadnie a my będziemy nienawidzić naszego wschodniego sąsiada za to Niemcy bardzo dobrze się z nimi dogadają i wykorzystają to ekonomicznie, choćby przy odbudowie Ukrainy.

 10. Jakie mamy roszczeniowe społeczeństwo. W namiotach mają spać? Zamienńcie się ludzie z nimi miejscami. Ciekawe co byście powiedzieli.
  Jakim naudacznikiem na polu zawodowym trzeba być, ażeby martwić się o swoją posadę, bo przyjechali ludzie z Ukrainy bez znajomości języka.

 11. Widzę po tych komentarzach , że Ruska propaganda działa , jesteście wszyscy beznadziejni, jeżeli te komentarze są prawdziwe to życzę wam żeby was wszystkich spotkało to samo

  • Ty pewnie czujesz się, tak jak to określił rzecznik polskiego MSZ, sługą narodu ukraińskiego.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick