Menu Wolności w Ostrowie Wielkopolskim

2
www.menuwolnosci.pl
Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, szefowie kuchni, właściciele i menadżerowie restauracji, prowadzący stołówki szkolne i pracownicze, samorządowcy i wszyscy Polacy będą mieli okazję stworzyć własne Menu Wolności. O co tak naprawdę chodzi? 4 czerwca przypada rocznica świętowania wyborów z 1989 roku, które przyniosły Polsce wolność. Jedna z dziennikarek wpadła zatem na pomysł, aby Polacy uczcili to w oryginalny sposób - poprzez gotowanie i zasiadanie do wspólnego stołu.

Pomysł, aby zorganizować akcję pod nazwą Menu Wolności zrodził się dzięki dziennikarce Katarzynie Bosackiej. Menu Wolności może mieć charakter uroczysty, składać się kilku dań – przystawki lub zupy, dania głównego i deseru. Może też mieć luźny charakter spotkania w ogrodzie, wspólnego gotowania w gronie rodziny i znajomych czy pikniku. Lista miast, które chcą przyłączyć się do akcji stale rośnie. Wśród nich znalazł się również Ostrów Wielkopolski.

Żeby wziąć udział w akcji, trzeba spełnić trzy bardzo proste warunki: Po pierwsze – w tych dniach ugotować i zjeść wyłącznie po polsku, po drugie – Menu Wolności serwować w terminie zbliżonym do dnia 4 czerwca, po trzecie i najważniejsze – zjeść przy wspólnym stole – z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, sąsiadami.

Okrągły stół jest symbolem czasu przemian demokratycznych. Służył stronie rządowej i solidarnościowej nie tylko do podejmowania decyzji i ustaleń dotyczących losów państwa, ale także po prostu do jedzenia. W dwumiesięcznych obradach brało udział kilkaset osób, które spożywały wspólne posiłki przy stołach ustawionych w kuluarach Pałacu Namiestnikowskiego (dziś Prezydenckiego) serwowane przez najlepszych wtedy kelnerów z restauracji orbisowskiej w Wilanowie. Z archiwalnych materiałów filmowych wynika, że podczas obiadu kończącego obrady Okrągłego Stołu goście zjedli „galaretkę drobiową, zupę pomidorową z ryżem, eskalop wieprzowy i na deser pączek”. To właśnie menu – uchwycone w momencie historycznym – może stać się punktem wyjścia dla wszystkich chcących świętować 30-lecie wolnych wyborów. – czytamy na stronie www.menuwolnosci.pl

Logo Menu Wolności można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej menuwolnosci.pl

Ambasadorami akcji na tę chwilę są: Andrzej Pągowski, Agnieszka Kręglicka, Dorota Wellman, Adam Chrząstowski, Robert Makłowicz, Grzegorz Łapanowski, Piotr Kucharski, Andrzej Polan, Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Maciej Stuhr.

Akcja realizowana jest we współpracy z Urzędem Dzielnicy Warszawa Wilanów, Miastem Wrocław oraz inicjatywą FILMS for FOOD.

redaktor wlkp24.info
anna.lawicka@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Ja co rok obchodzę to wiekopomne święto. A na stole królują ośmiorniczki na cześć II Komuny i kaszanka na cześć I Komuny

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick