Matury ruszyły. Na początek – język polski. Zapytaliśmy maturzystów o wrażenia

0
Matura tradycyjnie już rozpoczęła się od języka polskiego. Już po raz drugi odbywa się w czasie pandemii COVID-19. W reżimie sanitarnym, z maseczkami na twarzy i w mniejszych salach o godzinie 9 abiturienci rozpoczęli 170 minutowy egzamin. Tegoroczne tematy nawiązywały do „Lalki” Bolesława Prusa czy „Ziemi obiecanej” Reymonta.

Już od godziny ósmej uczniowie podzieleni na grupy wchodzili kilkoma wejściami do szkół średnich, by od 9 zasiąść do ławek i napisać maturę na poziomie podstawowym z języka polskiego. – Uczniowie byli porozdzielani do mniejszych sal. W każdej znajdowało się po kilka, kilkanaście osób. Każdy musiał mieć założoną maseczkę i przed wejściem zdezynfekować ręce – tłumaczy Agnieszka Dukowicz-Kujawa, polonistka w IV Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim.

Na napisanie tej części egzaminu abiturienci mieli 170 minut. Tematy wypracowań były aż trzy do wyboru. Pierwszy z nich: „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu” trzeba było napisać na podstawie fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa. – Wybrałam „Lalkę”. Temat, moim zdaniem, był bardzo prosty – mówi absolwentka IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim tuż po napisaniu egzaminu.

Kolejny temat „Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi” odnosił się do „Ziemi Obiecanej” Władysława Reymonta. Uczniowie mogli także dokonać analizy wiersza „Strych” Beaty Obertyńskiej.

By zdać tegoroczną maturę uczniowie muszą uzyskać pozytywny wynik z 3 przedmiotów na poziomie podstawowym. Część ustną mogą zdawać tylko te osoby, które spełniły określony warunek. – Uczeń musiał przedstawić dokument, który potwierdzałby, że uczelnia zagraniczna wymaga tego egzaminu w procesie rekrutacji. W innym przypadku taki egzamin nie jest możliwy – informuje dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim Małgorzata Jędroch.

W szkołach, dla których organem prowadzącym jest starostwo powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, do matury w tym roku przystąpi 1 200 uczniów. Jest to około 96 proc. wszystkich tegorocznych absolwentów kończących szkoły średnie. – Z czego około 40 osób to uczniowie szkół wieczorowych, zarówno liceów jak i techników – mówi Rafał Luciński, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim.

Już jutro królowa nauk, czyli matematyka, a w piątek język angielki na poziomie podstawowym. Tegoroczne matury zakończą się 20 maja.

Autorka artykułu: Aleksandra Barczak

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick