Maszynista winny katastrofie w Sośniach? Jest akt oskarżenia

0
Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim zakończyła śledztwo dotyczące katastrofy w ruchu kolejowym, do której doszło w maju 2016 roku w Sośniach w powiecie ostrowskim. Wykoleił się pociąg towarowy, który wiózł tłuczeń. Maszynista był trzeźwy w momencie wypadku, prokuratura badała sprawę przez ponad dwa lata.

Do katastrofy doszło 13 maja dokładnie o godzinie 4:46 nad ranem. Pociąg towarowy przewoził 44 wagony z tłuczniem na trasie Grabowno Wielkie – Ostrów Wielkopolski. Nie wiadomo było, z jakiej przyczyny dziesięć wagonów wypadło z torów tuż przy stacji Sośnie Ostrowskie. Na szczęście obyło się bez ofiar, a maszynista natychmiast został przebadany na obecność alkoholu w organizmie. Był trzeźwy.

Sprawę badała Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim. W trakcie śledztwa analizowano opinie biegłych z zakresu transportu kolejowego. Pod koniec 2018 roku sporządzono akt oskarżenia, w którym zarzuty kierowane są pod adresem 32-letniego maszynisty pociągu. – Mężczyzna jest oskarżony o nieumyślne doprowadzenie do zdarzenia. Prokurator stwierdził, że nie sprawdził on sprawności składu – wyjaśnia Cecylia Majchrzak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Szkody, jakie w wyniku tej katastrofy poniosły Polskie Linie Kolejowe i Zakład Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim, oszacowano na 1,7 mln złotych. Maszyniście pociągu grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick