Maseczki wrócą przez wariant delta? To możliwy scenariusz

12
Fot. powiatostrzeszowski.pl
Od maja nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa na zewnątrz, nadal jednak należy robić to w pomieszczeniach zamkniętych czy korzystając z transportu publicznego. W ostatnim czasie można zauważyć, że wiele osób nie nosi maseczek np. podczas robienia zakupów lub zakłada je nieprawidłowo. Jak informują przedstawiciele sanepidu, w przypadku wariantu delta koronawirusa ten obowiązek ma ogromne znacznie, ponieważ nowa mutacja jest o wiele bardziej zaraźliwa. Z kolei lekarze ostrzegają, że to czy zachorowania będą rosły, zależy w dużym stopniu od nas samych.

Wariantu delta koronawirusa, jak dotąd, nie potwierdzono na terenie powiatu ostrowskiego. Jednak w piątek, 13 sierpnia, ta mutacja obecna była w ponad 90% sekwencjonowanych próbek w Polsce. Ma to duże znaczenie w kontekście powrotu do nakazu noszenia maseczek, również na świeżym powietrzu. – Jest to wirus, który rozprzestrzenia się inaczej niż poprzednie jego warianty. Jest zdecydowanie bardziej zjadliwy, groźny, zakaźny i zaraźliwy. Jedna osoba zakażona tym wirusem potencjalnie zaraża 10 kolejnych – mówi Tadeusz Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Przypomnijmy, za niedopełnienie obowiązku zakrywania ust i nosa możemy zostać ukarani karą grzywny od 20 do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa może nawet zostać skierowana do sądu. – Jestem już po spotkaniu z komendantem ostrowskiej policji i mogę zapowiedzieć zaostrzenie w tym zakresie. Będziemy zmuszeni wrócić do nakładania mandatów na ludzi, którzy noszą maseczek, tam gdzie jest to konieczne – informuje szef ostrowskiego sanepidu.

Jednym z najczęstszych miejsc, w których nie przestrzegamy noszenia maseczek, są sklepy. Coraz więcej osób, robiąc zakupy, nie zakrywa w ogóle ust i nosa lub robi to nieprawidłowo. – Walczymy o własne zdrowie. To, że będziemy chorzy obciąży głównie nas i nasze rodziny. Nie nosząc maseczek i unikając szczepień narażamy się na powrót groźnej pandemii – tłumaczy lekarz, Sebastian Łaziak.

Od 4 marca 2020 roku koronawirusem zaraziło się prawie 3 mln Polaków, odnotowano także ponad 75 tys. przypadków śmiertelnych. Dzisiejsze dane to 148 nowych zakażeń wirusem SARS-COV2.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

12 KOMENTARZE

 1. Guzik prawda. Jak wiosną ludzie nosili nawet na zewnątrz te nic nie warte maseczki to było nawet 38 tysięcy zakażeń dziennie. Takie rzeczy mówią tylko lekarze którzy nie mają swojego zdania i robią wszystko pod dyktando, Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców nie jest dopuszczane do rozmów, nie ma żadnych konsultacji. Po prostu robią z nami co chcą. Podobnie jest ze szczepionkami, nawet chcą już dobierać się do dzieci. Za daleko już to zabrnęło.

  • To stowarzyszenie, o którym piszesz jest finansowane z Rosji i pośrednio wisi na pasku Rydzyka. Sugeruję poszperać po tych nazwiskach zamiast ślepo wierzyć w to co mówią ci „niezależni” lekarze.

  • Rany julek… jak w getcie. Brakuje tylko żeby na bramce stało dwóch portierów, jedna z nabita bronią drugi ze sprzętem do tatuowania.

  • Janosik to ale tam fajnie macie 🙂 Nic tylko do sądu zapieprzać i doić takiego głupiego pracodawcę.

  • Dlatego ja już ładne parę lat temu odszedłem z tego dziadowstwa bo widać było że będzie tam tylko gorzej, teraz już Polacy przejrzeli na oczy to ściągają Ukraińców i Azjatów, dorabiają się na ludzkiej krzywdzie a potem się dziwić że ludzie uciekają

 2. Prawda maseczki noszone i co dało. Dystansy itd. Była mowa już dawno o 4 fali . I tak będzie. Ja się nie zaszczepilam i nigdy tego nie zrobię.

 3. Straszą nas i będą straszyć w dalszym ciągu, przecież oni już dawno wiedzieli że będzie 4 fala. A teraz kto się nie zaszczepi to będzie najgorszy, nigdzie nie będzie wolno wchodzić i dobrze przynajmniej zaoszczędzi się kaski. A maseczki to nic nam nie dadzą bo skoro zaszczepieni chorują to co to daje nam tzw. szczepionka nic bo ona tylko działa na zmniejszenie przebiegu choroby.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick