Maląg: Najniższe bezrobocie w Polsce od 32 lat. Jak zmienił się rynek pacy?

15
Zdaniem rządzących, aktualna stopa bezrobocia w Polsce jest najniższa od 32 lat i wynosi 4,9%. To o ponad 170 tysięcy osób bez pracy mniej, niż w roku ubiegłym. W Polsce pojawili się także uchodźcy z Ukrainy. Połowa z tych, którym nadano numer PESEL, znalazła zatrudnienie w naszym kraju.

Zdaniem Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej w Polsce bez pracy jest około 820 tysięcy osób. Bezrobocie spada i rynek pracy należy do pracownika. – Wielkopolska jest liderem z najniższym bezrobociem. Wynosi między 2,7% a 2,8% – mówiła szefowa resortu w Telewizji Proart.

Do Polski przybyli także obywatele Ukrainy, którzy pojawili się w kraju po rozpoczęciu wojny w ich państwie. Numery PESEL zostały nadane ponad 1,2 mln osób. – Połowa z tego to są dzieci. Wśród osób, które przybyły do Polski po 24 lutego, są głównie kobiety. Należy także pamiętać, że obywatele Ukrainy przebywali w kraju także przed wybuchem wojny i byli to przede wszystkim mężczyźni. Obecnie w wieku produkcyjnym jest blisko 600 tysięcy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce. Pracę podjęło na tę chwilę już ponad 300 tysięcy – dodała Maląg.

Minister podkreśliła także, że z racji tego, iż do Polski przybyły głównie kobiet,y to nie są one w stanie uzupełnić potrzeb rynku pracy, jeśli chodzi o budownictwo czy posada kierowcy. – Większość kobiet, które przyjechały do kraju, to osoby z wyższym wykształceniem. Uruchomiono rozwiązania, które pomogą im znaleźć pracę. Obywatel Ukrainy znajduje zatrudnienie, a pracodawca ma 14 dni, by zgłosić taką osobę. I wtedy taka praca staje się legalna na okres 18 miesięcy, czyli tyle, ile otrzymali Ukraińcy na legalny pobyt w Polsce – tłumaczyła minister.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

15 KOMENTARZE

  1. pytam co jest gorsze …..obłuda czy głupota ? Bezrobocie maleje ponieważ ogranicza się prawo do zasiłku , więc ludzie się nie rejestrują . Stanie w kolejce w Urzędzie Pracy jest dodatkowo upokarzające . Ponadto w miesiącach letnich bezrobocie od lat spada. Tysiące ludzi wyjeżdża do pracy do innych państw. Ale …ale ….czy malejące bezrobocie to nie jest wina Tuska ?

  2. Ta kobieta zaraz sobie przypisze sukces braku bezrobocia. Obecnie bez PIS-u byłaby pierwszą bezrobotną bo na jej wiedzy już się wszyscy poznali. Jedyne co potrafi to łamać prawa pracowników i kpić z Kodeksu Pracy. Pamiętamy, wszystkie dokumenty ze Spółdzielni Oświatowej i z PIP mamy.

  3. Przed wyborami obiecali że zlikwidują umowy zlecenia i o dzieło rozumiem jedna lub dwie ale nie 10 lat i to spółki miejskie tak robią

  4. No jeśli ktoś zwalcza inflację dodrukiem pieniądza i kolejnymi programami rozdawnictwa to ja nie mam pytań. Głupota tych ludzi az kuje w oczy…chyba że jest to zaplanowane działanie bo się jest np. ruskim agentem.

    • jarek K masz racje , że głupota administrujących miastem OW jest faktem. Dziękuje , że wreszcie to zauważyłes.

  5. Pani Minister ile wyjechało Ukraińców ile Polaków nie ma w kraju a powiem wam tak daliście zakładom pieniądze na kowid teraz zakłady wymieniają pracowników za niższe stawki kredyty w górę jedzenie w górę a nasze Stawki spadają za pracę dlatego proszę powiedźcie ludziom prawdę zaraz pracy nie będzie

  6. Oj by się pani minister zdziwiła jak by się beneficjenci socjalu zarejestrowali… Oj było by ze 20% jak nic. Ale nie zrobią tego bo im się nie opłaca, jeszcze by musieli do pracy iść… Prysła by mydlana bańka niskiego bezrobocia. Już nie mówię o tych co pracują za granicą bo wtedy to i ze 30% wyszło.

  7. Spółdzielnia Oświatowa była od początku miejscem bardzo zle zarządzanym. Niektórzy nauczyciele mało kompetentni, a poziom nauczania wołał o pomstę do nieba. Nie mówiąc już o okresie 2000-2005, gdzie szkoła była przeładowana i było w niej dość niebezpiecznie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick