Mała sarenka leżała na drodze. Co robić, gdy znajdziemy zwierzę?

2
Fot. Martyna Frontczak/ facebook.com/nadleśnictwo taczanów
Leśnicy Nadleśnictwa Taczanów podczas wizyty w lesie zauważyli małą sarenkę leżącą na jednym z leśnych duktów. Mama sarny uciekła do lasu. Specjaliści przy okazji wyjaśniają, że to naturalne zjawisko i nie należy takiemu zwierzęciu pomagać.

„Naturalnym odruchem obronnym młodej sarny jest przylgnięcie do ziemi i udawanie martwej” – tłumaczą leśnicy z Nadleśnictwa Taczanów.

Pracownicy podeszli do młodej sarny i sprawdzili, czy wszystko w porządku. Nie dotykali zwierzęcia i oddalili się, by nie stresować zwierzęcia. „Wiedzieliśmy, że jego mama jest niedaleko i nas obserwuje”.

Leśnicy przy okazji informują, że takiego zwierzęcia nie należy dotykać i próbować przenosić go w inne miejsce. Tłumaczą, że w takich przypadkach rodzice malucha są niedaleko. Jeśli jednak zauważymy, że zwierzę jest ranne to należy wezwać pomoc.

W przypadku, jeśli znajdziemy ptaka, a jego gniazdo obok jest zniszczone, należy wezwać specjalistów. Gdy zauważymy, że wypadło z gniazda, możemy włożyć je z powrotem. W innych sytuacjach nie należy dotykać zwierzęcia. W przypadku zajęcy lub saren nie próbujmy „ratować” ich na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem jest powiadomienie odpowiednich służb i poprosić ich o pomoc. Nie dokarmiajmy, ani nie dawajmy wody takim zwierzętom, nie dotykajmy ich. Jeśli jest z nami pies, należy pilnować, by nie zrobił on krzywdy dzikiemu zwierzęciu.

Służby mundurowe informują, że w przypadku, gdy znajdziemy ranne zwierzę najlepiej jest zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 997. Wtedy policjanci powiadomią weterynarza lub innego specjalistę, który zajmie się zwierzyną.

Fot. Nadleśnictwo Taczanów
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. najlepiej zadzwonić na sor na pewno się tym zajmą ekspresowo bo dla ludzi nie mają czasu i karetek a Rajski się ekscytuje że remontuje następne oddziały na prywatne praktyki to jest poska zawsze piszę małą literą bo taka jest polska a szczególnie ostrów

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick