Mają pomysł na to, by nie marnować żywności

0
Starosta ostrzeszowski Lech Janicki wystosował pismo do wójtów i burmistrzów z powiatu ostrzeszowskiego z prośbą o to by wspólnie rozwiązać problem jakim jest marnowanie żywności i wrzucanie jej do śmietników. Starosta ma już na to pewien pomysł.

Zdaniem Lecha Janickiego konieczne jest podjęcie skutecznych działań, aby produkty żywnościowe, zwłaszcza pieczywo, nie trafiały do śmietnika razem z innymi odpadami komunalnymi. – W Polsce marnuje się prawie dziewięć milionów ton żywności, w tym dwa miliony ton pochodzi tylko z gospodarstw domowych. Wyrzucanie produktów spożywczych to wielowymiarowy problem, nie tylko społeczny. Niesie za sobą również konsekwencje ekonomiczne i ekologiczne. To, co wyrzucamy wpływa na marnowanie energii elektrycznej i wody – czytamy w piśmie starosty skierowanym do samorządowców.

Rozwiązaniem miałoby być zebranie starego pieczywa i przekazanie go kompetentnym instytucjom w celu dokarmiania zwierząt lub wykorzystania w innym zakresie. Potrzebna jednak jest tu współpraca w przedsiębiorcami odbierającymi odpady z poszczególnych gmin w celu ustawienia odpowiednich pojemników.

Czy prośba starosty odniesie zamierzony skutek? Apel do wójtów i burmistrzów jest efektem interpelacji radnego Adama Grzyba, jaką złożył na III sesji Rady Powiatu.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick