Maciej Klósak członkiem elitarnego klubu odkrywców

7
Fot. UMOstrów
Maciej Klósak - podróżnik pochodzący z Ostrowa Wielkopolskiego, został przyjęty w poczet członków amerykańskiego klubu odkrywców Explorers Club - najbardziej prestiżowy związek podróżników i odkrywców.

Maciej Klósak to pierwszy w historii ostrowianin, który znalazł się w tym gronie. Spośród około czterdziestu Polaków należących do Explorers Clubu można wymienić m.in. Elżbietę Dzikowską, Krzysztofa Wielickiego, Monikę Rogozińską i Marka Kamińskiego. Podróżnik otrzymał najwyższą formę członkostwa – tzw. status „Fellow”.

Explorers Club powstał w 1905 roku i dziś uznaje się go za najbardziej prestiżowy na świecie związek podróżników i odkrywców. Klub liczy jedynie 3000 członków z około 60 krajów. Siedziba centrali znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. Co istotne, do klubu nie można się zapisać, trzeba być wybranym przez Radę Dyrektorów spośród zaproszonych i zarekomendowanych kandydatów.

Członkami amerykańskiego klubu odkrywców byli m.in. Roald Amundsen – zdobywca bieguna południowego, Edmund Hillary – pierwszy zdobywca Mount Everestu, Charles Lindbergh, który jako pierwszy człowiek przeleciał samolotem Atlantyk, Neil Armstrong – pierwszy człowiek na Księżycu, Thor Heyerdahl – znany z wypraw na Wyspę Wielkanocną. Pierwszym Polakiem w Klubie był Henryk Arctowski. Wśród obecnych członków można znaleźć takie osoby, jak reżyser James Cameron, Jeff Bezos – szef Amazona i najbogatszy człowiek świata, Elon Musk – dyrektor generalny Tesli i Space X. Honorowym członkiem jest m.in. Książę Filip – mąż Królowej Elżbiety II i himalaista Reinhold Messner.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

  1. Szkoda tylko, że realizacja marzeń odbywała się za pieniądze podatników i kosztem budżetu miejskiego. Potwierdza się teza, że opłaca się mieć „lewy” angaż i być „doradcą” B. Klimek, obecnej prezydent miasta. Na ujawnienie tej dosyć wstydliwej informacji pewien opozycyjny radny czekał ponad 4. lata. Zaangażowane były chyba dwie instancje sądów administracyjnych RP. Dostosowanie się do prawomocnego orzeczenia nastąpiła dopiero po wyborach samorządowych, wygranych z dużą przewagą nad pozostałymi kandydatami. Komentarz jest całkowicie zbyteczny.

  2. A ja byłam zachwycona Maciejem Klósakiem kiedy go widziałam na wielkim bilbordzie gdzie przytulał się do ciążowego brzucha swoje żony. Niestety potem się okazało, że z tą żoną się rozstał. Nie wygrał wyborów. ale na szczęście przytuliła go Beata Klimek dając mu płatną posadę w której był jej doradcą. Długo pani Prezydent nie chciała wyjawić ile to mu płaciła na miesiąc. W końcu dzięki PO tajemnica została złamana, chociaż sama już nie wiem czy tak się stało czy nie?

  3. A ja jako zwykła sprzedawczyni w mały sklepiku pamiętam jak Klósak razem z Bogdanem Szombarą, dali mi kwiat róży i jeden z drugim pocałowali mnie w dłoń. Wtedy to była partia chyba Nowy Ostrów czy jakoś tak, a w niej był też pułkownik Herwich ale mogę się mylić. Jak zobaczyłam dżentelmenów z koszem kwiatów w moim sklepie, to pomyślałam, że to jacyś właściciele kwiaciarni. Jakże się myliłam.

  4. Pan Klósak już dawno temu został odkrywcą. Odkrył mianowicie, w jaki sposób bez trudu pozyskiwać fundusze na swoje zachcianki!

    • Myślę,że z alpinizmem pan/pani ma niewiele wspólnego. Z ostrowskiego bajora wychylają główki zawistne istoty i skrzeczą. Nauczcie się ludzie cieszyć cudzymi sukcesami. Wasze życie będzie lepsze.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick