Łukasz Mikołajczyk wojewodą wielkopolskim!

25
Fot. twitter.com/PremierRP
Łukasz Mikołajczyk, który w trakcie ostatniej kadencji był senatorem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, ma nową posadę. Po porażce w październikowych wyborach z Ewą Matecką, która zajęła jego miejsce w senacie, Mikołajczyk raptem kilka tygodni pozostawał bez pracy. Właśnie zastąpił Zbigniewa Hoffmanna na stanowisku wojewody wielkopolskiego.

Niedługo trwał rozbrat Łukasza Mikołajczyka z polityką. Senator IX kadencji, który przegrał w październikowych wyborach parlamentarnych z Ewą Matecką (Koalicja Obywatelska), musiał szukać dla siebie nowego zajęcia. Długo za posadą rozglądać się nie musiał. Właśnie zostało ogłoszony wojewodą wielkopolskim. Tym samym Mikołajczyk zajął miejsce zwolnione niedawno przez Zbigniewa Hoffmana. Ten przeniósł się do sejmu, ponieważ uzyskał mandat posła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

– Wojewodowie są nie tylko oczami i uszami rządu, ale również głową i rękami. Patrzą na to, co się dzieje, poprawiają, żeby było lepiej, ale również działają w momencie klęsk żywiołowych. Pełnią bardzo kluczową funkcję. Urzędy wojewodów są integralną częścią aparatu państwa polskiego, które powoduje, że państwo obecne jest w każdym zakątku kraju – powiedział podczas wręczenia nominacji nowym wojewodom premier Mateusz Morawiecki.

W połowie października Łukasz Mikołajczyk rozważał różne możliwości w tym powrót do pracy pedagogicznej. Były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim w rozmowie z naszym portalem powiedział wtedy: „Jestem na bezpłatnym urlopie w mojej szkole, więc nie wykluczam powrotu do nauczania, ale o konkretnych planach pomyślę po zakończeniu kadencji”. Zapytaliśmy go wówczas o komentarz w związku z pojawiającymi się plotkami dotyczącymi tego, że miałby zostać wojewodą Wielkopolskim. Taka propozycja byłaby wyrazem uznania mojej dotychczasowej działalności i kolejnym etapem pracy dla Polaków, a w tym wypadku Wielkopolan. Ale decyzję o obsadzie stanowisk wojewodów podejmuje premier i jak dotąd nie dotarła do mnie taka propozycja” – opowiedział.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał właśnie dokument umożliwiający objęcie stanowiska wojewody wielkopolskiego właśnie Łukaszowi Mikołajczykowi. Oprócz niego powołano na te stanowiska także trzech innych wojewodów: Lech Strawka został wojewodą lubelskim, Tobiasz Bocheński wojewodą łódzkim, a Konstanty Radziwiłł wojewodą Mazowieckim.

Wojewoda wielkopolski jest przedstawicielem rządu w terenie. Sprawuje także nadzór prawny nad działalnością gmin i powiatów, a także reprezentuje w województwie Skarb Państwa. Jego bezpośredniemu nadzorowi podlegają: wojewódzkie jednostki straży pożarnej, policji, inspektoraty ochrony środowiska, konserwatora zabytków, nadzoru budowlanego, transportu drogowego oraz inspektora sanitarnego.

W trakcie poprzedniej kadencji funkcję wicewojewody pełniła Marlena Maląg, która została posłem PiS-u, a także Ministrem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w rządzie Mateusza Morawieckiego.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

25 KOMENTARZE

 1. popękają teraz wrogowie p. Łukasza ale będzie się działo dobrze że został wybrany to bardzo zdolny mądry człowiek życzę mu -najlepszego

  • Wybrali? Kto wybrał? Wyborcy pokazali w październiku w wyborach co myślą. Przegrał do Senanatu, więc trxeba było go gdxieś upchnąć bo to przeciež „swój”

  • Nie ma to jak na odpowiedzialną funkcję administracyjną wstawić człowieka, który nigdy w swoim życiu nie pracował w administracji- czy to państwowej czy samorządowej. On sobie poradzi, umie ładnie się uśmiechać, przemawiać, przecinać wstęgi.

  • „Mola” – czy przed 2015 rokiem rządzące partie na stanowiska wojewodów powoływały „obcych”? Jeżeli nie, to skąd to zdziwienie? Władzy wykonawczej nie wybiera się w wyborach, tak było, jest i raczej będzie.

  • Wiesz ile Mikołajczyk miał nieważnych głosow? Masakra, to pokazuje twarz dawnego układu, wstyd!!!

 2. Za każdym razem kiedy moja „ulubiona ” partia podejmuje jakieś decyzje i potem one wchodzą w życie , myślę …….gorzej już być nie może !. Okazuje się że jednak MOŻE !!!
  Bareja wiecznie żywy.

 3. Przegrał wybory to w nagrodę został wojewodą ,żenada mierny ale wierny , taka to pisowska mentalność , inny były komunistyczny prokurator w TK. itd. itp.

 4. Jego bezpośredniemu nadzorowi podlegają: „wojewódzkie jednostki straży pożarnej, policji, inspektoraty ochrony środowiska, konserwatora zabytków, nadzoru budowlanego, transportu drogowego oraz inspektora sanitarnego.

  Straż i Policja podlegają pod MSWiA, a inspektorat ochrony środowiska pod Ministerstwo Środowiska

 5. Mikołajczyk raptem kilka tygodni pozostawał bez pracy.Premier mu wreszcie znalazł zajęcie , to świadczy ze będzie miernym i bezradnym wojewodą , posłusznym partii !

 6. Pokazali Ostrowianie w wyborach na prezydenta potem do senatu gdzie jego miejsce ale partia się nie zraża. Przypomina mi to historie innego czopka jakim jest Dera. Ale może to i dobrze. Zastanawiam się tylko gdzie oni potem znajdą pracę bo na dyrektora nikt go już raczej nie weźmie

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick