Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Niedługo trwał rozbrat Łukasza Mikołajczyka z polityką. Senator IX kadencji, który przegrał w październikowych wyborach parlamentarnych z Ewą Matecką (Koalicja Obywatelska), musiał szukać dla siebie nowego zajęcia. Długo za posadą rozglądać się nie musiał. Właśnie zostało ogłoszony wojewodą wielkopolskim. Tym samym Mikołajczyk zajął miejsce zwolnione niedawno przez Zbigniewa Hoffmana. Ten przeniósł się do sejmu, ponieważ uzyskał mandat posła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
– Wojewodowie są nie tylko oczami i uszami rządu, ale również głową i rękami. Patrzą na to, co się dzieje, poprawiają, żeby było lepiej, ale również działają w momencie klęsk żywiołowych. Pełnią bardzo kluczową funkcję. Urzędy wojewodów są integralną częścią aparatu państwa polskiego, które powoduje, że państwo obecne jest w każdym zakątku kraju – powiedział podczas wręczenia nominacji nowym wojewodom premier Mateusz Morawiecki.
W połowie października Łukasz Mikołajczyk rozważał różne możliwości w tym powrót do pracy pedagogicznej. Były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim w rozmowie z naszym portalem powiedział wtedy: „Jestem na bezpłatnym urlopie w mojej szkole, więc nie wykluczam powrotu do nauczania, ale o konkretnych planach pomyślę po zakończeniu kadencji”. Zapytaliśmy go wówczas o komentarz w związku z pojawiającymi się plotkami dotyczącymi tego, że miałby zostać wojewodą Wielkopolskim. „Taka propozycja byłaby wyrazem uznania mojej dotychczasowej działalności i kolejnym etapem pracy dla Polaków, a w tym wypadku Wielkopolan. Ale decyzję o obsadzie stanowisk wojewodów podejmuje premier i jak dotąd nie dotarła do mnie taka propozycja” – opowiedział.
Premier Mateusz Morawiecki podpisał właśnie dokument umożliwiający objęcie stanowiska wojewody wielkopolskiego właśnie Łukaszowi Mikołajczykowi. Oprócz niego powołano na te stanowiska także trzech innych wojewodów: Lech Strawka został wojewodą lubelskim, Tobiasz Bocheński wojewodą łódzkim, a Konstanty Radziwiłł wojewodą Mazowieckim.
Wojewoda wielkopolski jest przedstawicielem rządu w terenie. Sprawuje także nadzór prawny nad działalnością gmin i powiatów, a także reprezentuje w województwie Skarb Państwa. Jego bezpośredniemu nadzorowi podlegają: wojewódzkie jednostki straży pożarnej, policji, inspektoraty ochrony środowiska, konserwatora zabytków, nadzoru budowlanego, transportu drogowego oraz inspektora sanitarnego.
W trakcie poprzedniej kadencji funkcję wicewojewody pełniła Marlena Maląg, która została posłem PiS-u, a także Ministrem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w rządzie Mateusza Morawieckiego.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz