Proces likwidacji Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim w toku. Obietnicę likwidacji holdingu spółek prezydent Beata Klimek zapowiadała już w swojej kampanii wyborczej w 2014 roku.
Stosowną i ostatecznie wiążącą uchwałę w sprawie likwidacji CRK podjęto we wrześniu 2022 roku. Radni miejscy, którzy w poprzedniej kadencji wyrazili zgodę na rozpoczęcie procesu, dziś pytają często na sesjach czy komisjach o postępy prac.
Dlaczego tak długo?
Likwidacja holdingu w Ostrowie Wielkopolskim, jak się dowiadujemy, jest cały czas w toku, a do końca pozostać ma już niewiele. – Od początku zakładaliśmy, że nie będzie to proces ani łatwy, ani krótki – mówi wiceprezydent Mikołaj Kostka. W rozmowie z portalem wlkp24.info i Telewizją Proart przybliżył jakie czynności prawne zostały już wykonane, a jakie jeszcze zostały do sfinalizowania. Dowiadujemy się, że najbardziej złożonym etapem miało być przekazanie miastu, konkretniej Urzędowi – wszystkich akcji i obligacji, a także przeniesienie praw do zarządzania procesem nadzorczym nad pozostałymi spółkami, które do tej pory leżały w kompetencji zarządu Centrum Rozwoju Komunalnego. – By wyeliminować wszystkie czynniki ryzyka, wystąpiliśmy – choć nie była to czynność obligatoryjna – do Krajowej Izby Skarbowej, która odpowiedziała nam na kilka pytań związanych z podatkiem VAT, od czynności cywilno-prawnych i dochodowym tak, aby nie narazić się dziś ani w przyszłości na jakieś zobowiązania względem podatków na rzecz Skarbu Państwa – wyjaśnia Mikołaj Kostka.
Radni zniecierpliwieni?
Holding w Ostrowie Wielkopolskim funkcjonujący od lat „zrzesza” kilka spółek – Ostrowski Zakład Ciepłowniczy, Wodkan, Miejski Zakład Komunikacji, Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, Miejski Zakład Oczyszczania, CRK Zieleń i Rekreację, CRK Energię, Targowiska Miejskie. Wszystko spółki wchodzą w skład grupy kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego. Radni, którzy w niedalekiej przyszłości w większości popierali uchwały dotyczące likwidacji holdingu, dziś przypatrują się procesowi. – Likwidacja jest słuszna, bo o ile w momencie gdy Holdikom powstawał i przez lata funkcjonował jako taki „bufor zadłużeniowy” miasta to było racjonalne, o tyle dzisiaj to jest tak naprawdę niepotrzebny w systemie gospodarki komunalnej koszt. Tak naprawdę system holdingowy funkcjonował do tej pory już tylko w Ostrowie Wielkopolskim i Krakowie – mówi radny Koalicji Obywatelskiej Jakub Paduch. Z kolei radny Leszek Witoń z klubu Prawa i Sprawiedliwości komentuje: – Powinny być jakieś ekonomiczne wyniki tej likwidacji, ale w praktyce zobaczymy jak to będzie. Choć nie jestem ekonomistą to uważałem, że najlepszym sposobem zamknięcia tej spółki było doprowadzenie do jej likwidacji finansowej.
Do Urzędu Miasta napływają już interpelacje i zapytania dotyczące procesu likwidacji CRK. Holding ma jednak formalnie zostać rozwiązany jeszcze w tym roku. W toku procesu wartość wszystkich akcji i udziałów CRK w spółkach zależnych oszacowano na ponad 70 milionów złotych.
To nie koniec. Spółki do analizy
W dalszym etapie dyskusja może toczyć się też wokół łączenia spółek. Na dziś wiadomo, że połączone mają zostać CRK Zieleń i Rekreacja oraz Targowiska Miejskie. Władze miasta zapowiadają, że być może spółki zajmujące się gospodarką śmieciową także czeka fuzja. Mowa o Regionalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów oraz o Zakładzie Oczyszczania i Gospodarowania Odpadami „MZO”. – Otworzyliśmy projekt, czyli połączenie dwóch kolejnych spółek – obecnej spółki RZZO ze spółką MZO. Chcemy ten proces przeprowadzić w przyszłym roku, obecnie piszą się wstępne koncepcje i założenia. Chcemy, by z dwóch spółek powstała jedna spółka, która będzie zajmowała się zarówno przetwarzaniem odpadów komunalnych, ale także ich odbiorem, transportem, czy prowadzeniem Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – zapowiada wiceprezydent miasta.
Według aktualnego harmonogramu, likwidacja CRK ma ziścić się do dnia 30 listopada. Następnie do końca pierwszego kwartału 2025 roku scalone mają zostać spółki CRK Zieleń i Rekreacja i Targowiska Miejskie.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz