DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

„Lepiej zostań dzisiaj w domu” - aż w trzech dzielnicach miasta

Czujniki jakości powietrza są w wielu punktach Ostrowa. Nie brakuje też internetowych aplikacji i map, na których całą dobę można śledzić wyniki pomiarów. Trzy urządzenia znajdują się tuż przy publicznych szkołach miejskich, na ulicy Tuwima, Krotoszyńskiej oraz Bema. Niestety, już dzisiaj od rana te punkty na mapie mają kolor czerwony, a przy nich komunikach „Zła jakość powietrza! Lepiej zostań dzisiaj w domu”. To oznacza, że uczniowie szkół w tych okolicach także powinni sobie dzisiaj odpuścić przebywanie na szkolnych boiskach w czasie przerw.

Najgorsze dla organizmu ludzkiego są pyły z grupy PM2,5, bo parametr liczbowy oznacza ich wielkość. Mniejsze pyły są trudniejsze do przefiltrowania przez nasz organizm. We wspomnianych miejscach (trzech lokalizacjach) stężenie pyłów PM2,5 jest na poziomie 228-276%, czyli ponad dwukrotnie przewyższa normy bezpieczne dla człowieka. Podgląd całodobowy na wyniki pomiarów TUTAJ.

Czujnik zamontowany przy siedzibie telewizji Proart na ulicy Wolności o godzinie 9:00 odnotował stężenie pyłów PM2,5 na poziomie 248%. W tym tygodniu najgorszym dniem była środa, kiedy stężenie szkodliwych pyłów utrzymywało się w godzinach popołudniowych na poziomie 600-750%! To o siedmiokrotnie za dużo…

 

Napisz do autora

Komentarze (3)
 • K
  Kili

  piątek, 26 stycznia, 2018

  I co ciekawe najgorsze powietrze wcale nie jest w centrum, gdzie to niby samochody tak szkodzą, a na obrzeżach gdzie kopciuchy palą w piecach czym im się podoba i jak się podoba. W centrum też zanieczyszczenia zapewne głównie z kominów tych co nie są do ciepłociągu podłączeni.

  Odpowiedz
 • T
  Tomasz

  piątek, 26 stycznia, 2018

  A czy kiedyś dowiemy się ile było kontroli straży miejskiej i ile było wystawionych mandatów za zanieczyszczanie powietrza ?

  Odpowiedz
 • R
  Rafał

  sobota, 27 stycznia, 2018

  Proszę o kontrole Straży Miejskiej w godzinach popołudniowych w domkach jednorodzinnych. I spacer na osiedlu Zacharzew wieczorem, a nie do godz. 15.00. Widać jak na dłoni kto zanieczyszcza.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz