„Lepiej zostań dzisiaj w domu” – aż w trzech dzielnicach miasta

3
Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy na portalu wlkp24.info o nowych czujnikach jakości powietrza, które zostały zamontowane na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. W całym mieście jest już ich naprawdę sporo, dzięki czemu mieszkańcy niemal wszystkich dzielnic mogą kontrolować jakość powietrza w swoim otoczeniu. Czujniki zostały zamontowane także przy kilku szkołach i już dziś nie przynoszą dobrych wieści, mimo że pogoda wydaje się idealna na spacery czy zajęcia wychowania fizycznego na dworze.

Czujniki jakości powietrza są w wielu punktach Ostrowa. Nie brakuje też internetowych aplikacji i map, na których całą dobę można śledzić wyniki pomiarów. Trzy urządzenia znajdują się tuż przy publicznych szkołach miejskich, na ulicy Tuwima, Krotoszyńskiej oraz Bema. Niestety, już dzisiaj od rana te punkty na mapie mają kolor czerwony, a przy nich komunikach „Zła jakość powietrza! Lepiej zostań dzisiaj w domu”. To oznacza, że uczniowie szkół w tych okolicach także powinni sobie dzisiaj odpuścić przebywanie na szkolnych boiskach w czasie przerw.

Najgorsze dla organizmu ludzkiego są pyły z grupy PM2,5, bo parametr liczbowy oznacza ich wielkość. Mniejsze pyły są trudniejsze do przefiltrowania przez nasz organizm. We wspomnianych miejscach (trzech lokalizacjach) stężenie pyłów PM2,5 jest na poziomie 228-276%, czyli ponad dwukrotnie przewyższa normy bezpieczne dla człowieka. Podgląd całodobowy na wyniki pomiarów TUTAJ.

Czujnik zamontowany przy siedzibie telewizji Proart na ulicy Wolności o godzinie 9:00 odnotował stężenie pyłów PM2,5 na poziomie 248%. W tym tygodniu najgorszym dniem była środa, kiedy stężenie szkodliwych pyłów utrzymywało się w godzinach popołudniowych na poziomie 600-750%! To o siedmiokrotnie za dużo…

 

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. I co ciekawe najgorsze powietrze wcale nie jest w centrum, gdzie to niby samochody tak szkodzą, a na obrzeżach gdzie kopciuchy palą w piecach czym im się podoba i jak się podoba. W centrum też zanieczyszczenia zapewne głównie z kominów tych co nie są do ciepłociągu podłączeni.

  2. Proszę o kontrole Straży Miejskiej w godzinach popołudniowych w domkach jednorodzinnych. I spacer na osiedlu Zacharzew wieczorem, a nie do godz. 15.00. Widać jak na dłoni kto zanieczyszcza.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick