DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Legendarny dyrektor Gostomczyk oficjalnie patronem Zespołu Szkół Technicznych [WIDEO]

Uroczystość nadania imienia Waldemara Gostomczyka Zespołowi Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.

Początek roku szkolnego 2023/24 był okazją do zorganizowania uroczystości nadania imienia Zespołowi Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Tamtejszy ZAP to legendarna placówka, która wychowała pokolenia absolwentów. To także jednak z najbardziej znanych szkół średnich w regionie, a jej renoma jest przede wszystkim zasługą Waldemara Gostomczyka – legendarnego dyrektora i współzałożyciela.

CZYTAJ: Wizerunek Waldemara Gostomczyka na murach ZAP-u. To hołd dla patrona szkoły

To właśnie jego imię nosi szkoła, która rozsławiła Ostrów Wielkopolski na cały świat.

Niejednokrotnie podczas uroczystości zorganizowanej w Ostrowskim Centrum Kultury padały słowa, że śp. dyrektor jest synonimem sukcesu szkoły, której przez wiele lat był dyrektorem.

Nic więc dziwnego, że uchwała Rady Powiatu Ostrowskiego o nadaniu szkole jego imienia przeszła jednogłośnie. Efektem tego było przekazanie przez przewodniczącego Piotra Walkowskiego aktu nadania imienia na ręce aktualnej dyrektor Magdalenie Wojtasz. – Największe dzieło, które dyrektor zostawił, to jest 20 tysięcy osób – absolwentów tej szkoły, którzy chwałę tego miejsca i jego imienia niosą nie tylko w Polskę, ale w świat. Najdalej: do Doliny Krzemowej. Najwyżej: do senatu – powiedziała w rozmowie z Telewizją Proart.

Syn Waldemara Gostomczyka – Tomasz – przypomniał, że ZAP był oczkiem w głowie jego ojca. Oczkiem, którym zajmował się praktycznie od pierwszej położonej cegły. – To były takie elementy, które dawały wielkie sukcesy w Polsce, a także zagranicą. Ale przede wszystkim dla nas to jest ważne, bo – myślę – tata patrząc z góry dzisiaj będzie super dumny i zadowolony. Chociaż nigdy nie był osobą, która wysuwała się na piedestał – podkreślił.

Pochwały i peany nad osobą legendarnego dyrektora płynęły zewsząd. Byli współpracownicy stawiali go za wzór. – Zawsze wspierał. Przede wszystkim wuefistów, bo czuł ducha sportu. I orkiestrę, która była jego miłością – powiedział Jerzy Kornaszewski, wieloletni nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.

Ta właśnie orkiestra była elementem uroczystości w Ostrowskim Centrum Kultury. Po zakończeniu tej części w ZAP-ie odsłonięto tablicę pamiątkową z wizerunkiem dyrektora Waldemara Gostomczyka, który zmarł w 2022 roku w wieku 92 lat.

Zobacz zapis uroczystości nadania imienia Waldemara Gostomczyka ZST w Ostrowie Wielkopolskim

Sylwetka Waldemara Gostomczyka
Waldemar Gostomczyk urodził się 6 maj 1930 roku w Ostrowie Wielkopolskim i przez całe życie był silnie związany z tym miastem. Karierę zawodową rozpoczął po ukończeniu studiów w Krakowie w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Ukończył geografię.

Rozpoczął pracę nauczyciela w Szkole Podstawowej w Chynowie (1950-1952). Później do 1954 roku był kierownikiem w Szkole Podstawowej w Przygodziczkach. Do 1956 roku pracował w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim.

15 lutego 1966 roku został powołany na stanowisko dyrektora Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Pracujących ZAP. Tę funkcję pełnił do 2002 roku, a więc przez 37 lat.

Był jednym z inicjatorów powstania współczesnego Zespołu Szkół Technicznych przy ul. Poznańskiej. W kolejnych latach rozwinięto przyszkolne pracownie, podjęto współpracę z Politechniką Łódzką, stworzono młodzieżowy ośrodek wypoczynkowy w Boszkowie, a także Orkiestrę przy ZST. Te dwie ostatnie inicjatywy – obok samej szkoły – szczególnie były oczkiem w głowie dyrektora Gostomczyka.

Przez wiele lat zabiegał o wybudowanie krytej pływalni, która powstała w 1985 roku, a 11 lat później wybudowano pawilon laboratoryjny. To właśnie basenem były już wówczas dyrektor kierował po przejściu na emeryturę.

Odznaczenia, które otrzymał śp. Waldemar Gostomczyk:

  • Medal Komisji Edukacji Narodowej 1965,
  • Medal Postępu Pedagogicznego 1965,
  • Srebrny Krzyż Zasługi 1967,
  • złota odznaka Za Zasługi dla rozwoju Przemysłu Maszynowego 1976,
  • odznaka Zasłużony Działacz Kultury 1978,
  • Złota Odznaka ZNP 1980,
  • Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski 1985,
  • medal Za Twórcze Wyniki i Wybitne Osiągnięcia w Pracy Dydaktycznej i Wychowawczej 1985,
  • Nagroda Ministra Edukacji Narodowej 1988, 1993, 2002.

* sylwetka została przedstawiona na podstawie informacji pochodzących z oficjalnej strony Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

4 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentarze (4)
  • M
    myślący

    środa, 6 września, 2023

    1.09 – piątek – odgórnie wolne (dlaczego?!)
    4.09 – poniedziałek – rozpoczęcie = wolne
    5.09 – wtorek – odsłonięcie tabliczki = wolne

    Jak popierałem protesty nauczycieli to powoli zaczyna mnie to żenować…

    Odpowiedz
    • K
      Kris

      środa, 6 września, 2023

      Weź nie szukaj dziury w całym

      Odpowiedz
      • M
        myślący

        środa, 6 września, 2023

        Wiadomo, głupim narodem łatwiej sterować. 🙂

        Odpowiedz
  • O
    On

    środa, 6 września, 2023

    Gonzo – dyr.milosnik krótkich włosów, oraz antypalacz .

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz