Laury Kultury rozdane

0
Sezon kulturalny w powiecie ostrowskim został oficjalnie zainaugurowany. Jak co roku doceniono i wyróżniono osoby najbardziej zasłużone dla rozwoju lokalnej kultury. Statuetkę "Laura Kultury" otrzymało 15 osób. Wśród nich zarówno twórcy i animatorzy kultury w wymiarze lokalnym, jak i wywodzący się z powiatu ostrowskiego artyści, którzy swoją pracą zyskali uznanie w szerokim świecie.

Laury Kultury zostały wręczone przez starostę ostrowskiego Pawła Rajskiego po raz siódmy. Uroczystość odbyła się w Ostrowskim Centrum Kultury. Statuetki te co roku wędrują do artystów z terenu całego powiatu ostrowskiego, by docenić ich osiągnięcia i sukcesy w rozmaitych dziedzinach sztuki: od muzyki i tańca, przez film i teatr, po malarstwo, fotografię, twórczość poetycką i działalność wydawniczą. Takie nagrody i wyróżnienia to nie tylko prestiż, ale też dodatkowy bodziec do dalszej pracy mówi – Maria Hebisz – Podskarbi – laureatka nagrody. Uroczystość uświetnił występ Stanisława Sojki.

O to lista nagrodzonych:

Honorowy Laur Kultury 2017 Starosty Ostrowskiego – ksiądz biskup Teofil Wilski. Teolog wykładowca. Człowiek wielkiej wiary i wyjątkowej duchowości. Przez 16 lat współtworzył i decydował o obliczu utworzonej przez Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej. Zaangażowany w powstanie duszpasterstwa środowisk twórczych Diecezji Kaliskiej. Prowadzona prze niego grupa twórców stała się mocnym elementem kultury południowej Wielkopolski. Bardzo związany z ostrowskim środowiskiem animatorów, pracowników, którego stał się szybko Ojcem duchowym i autorytetem.

Andrzej Jerzyk – człowiek, którego musi znać w Polsce każdy, każdy kto mieni się fanem bluesa. Uczucie do tego rodzaju muzyki wybuchło u niego już w latach szkolnych, jest stałe i trwa do dnia dzisiejszego już w dojrzałym życiu. Był członkiem legendarnej ostrowskiej formacji bluesowej Blues Forever. Może poszczycić się tytułem „Bluesowa indywidualność roku” prestiżowego kwartalnika „Twój Blues”, człowiek który odcisnął swoją dłoń w Alei Gwiazd Bluesa na rynku w Sławie.

Magdalena Zając – swoją muzyczną przygodę rozpoczynała jako mała dziewczynka, a dziś tą pasją dzieli się i pomaga rozwijać u innych dzieci. Od kilku lat prowadzi bardzo liczny, bo 40-osobowy, chórek dziecięcy ,,Strzyżewskie nutki’’. Mali chórzyści maja już na swoim koncie pierwszą płytę z kolędami, a swoimi występami uświetniają wiele uroczystości.

Zygmunt Paszkowski – kierownik zespołu folklorystycznego ,,Przygodzice’’. Człowiek instytucja, który od ponad półwiecza współpracuje z młodzieżą. Najważniejszym polem aktywności jest jednak działalność związana z zespołem folklorystycznym, poświęcił mu już 34 lata swego życia jako instruktor, kierownik i reżyser widowisk. W tym czasie przez zespół przewinęło się ponad 400 tancerzy. Obecnie grupa liczy 55 członków w wieku od 7 do 27 lat.

Maria Hebisz Podskarbi –  rzeźbiarka, organizatorka plenerów, twórczyni pracowni autorskiej „Jaskinia Sztuki”, Ma na swoim koncie 36 wystaw indywidualnych oraz uczestniczyła w 118 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zainteresowaniami i wiedzą dzieli się poprzez działalność dydaktyczną na uczelni. Swoje obiekty ceramiczne tworzy w cyklach – to m.in.: „Formy uskrzydlone”, „Formy organiczne”, „Wiszące ogrody”, a prace wielu z nich prezentowała poza granicami Polski.

Roman Mędykowski – pedagog, malarz, kopista, propagator sztuki ludowej.Równie łatwo jak przy sztaludze można go spotkać na rowerze. Uwielbia bowiem długie trasy rowerowe, a miłość do malowania dzieli z… nauką wychowania fizycznego. Od wielu lat zajmuje się edukacją plastyczną. Instruktor ds. sztuki plastycznej, organizator i współorganizator licznych konkursów i wystaw, a spod jego ręki wyszli młodociani laureaci wojewódzkich konkursów wiedzy o sztuce.

Iwona Trzcińska – osoba, która w lokalnej kulturze działa całkiem długo i jawnie choć od tego kwietnia tego roku jest członkiem tajemniczo brzmiącej  „Grupy Ukrytej”. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią i projektowaniem graficznym, tej ostatniej dziedzinie poświęciła zresztą swoją pracę dyplomową w czasach studenckich. Od roku 2013 związana z ostrowską Galerią 33, w której wspiera i promuje młodych twórców.

Krzysztof Maciejewski – przyznał kiedyś, że znaków szczególnych nie posiada, ale tym co wyróżnia go co najmniej w kraju jest ,,Mały Książe’’… Ma bowiem w swojej kolekcji 431 wydań tej książki w 206 różnych językach i dialektach z całego świata. Informatyk, grafik z dziennikarską przeszłością, organizator plenerów fotograficznych i… ogólnie typ kulturalnie niepokorny. Założyciel Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera, który tworzył po to, jak mówi, żeby ludzie, których nie rozumieją nawet najbliżsi, mogli spotkać innych podobnych sobie.

Zespół Muzyki Dawnej EFFASCINATO  – działalność rozpoczął w 2009 roku w ramach projektu ,,Bliżej muzyki – bliżej świata’’.  Piękne stroje z epoki, charakterystyczne instrumentarium oraz specyficzna muzyka tworzą w dzisiejszych rozbieganych czasach szczególny nastrój u odbiorcy. Wykonują muzykę dawną świecką i religijną z czasów gdy brzmiała ona na średniowiecznych zamkach, renesansowych pałacach czy barokowych dworach. Przebojem wdarli się na Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dawnej Schola Cantorum i od lat zdobywają główne nagrody tego przeglądu.

Małgorzata i Tomasz Mieloch – małżeński duet, który łączy pasja oraz zamiłowanie do pięknej polszczyzny.  Ona – filolog polski, redaktor, animator kultury, nauczyciel i… egzaminator . Autorka i współautorka wielu publikacji i książek organizatorka wielu przedsięwzięć kulturalnych. On – projektant książek, podręczników i akcydensów oraz fotograf i miłośnik rasy pinczer miniaturowy.

Ryszard Zapart – uznany i powszechnie znany chórzysta i członek wielu ostrowskich chórów, działacz społeczny  animator kultury, długoletni (przez 38 lat) prezes Stowarzyszenia Śpiewaczego LIRA Niewidomych, Słabowidzących i innych Niepełnosprawnych. Dzięki jego staraniom Stowarzyszenie jako jedno z nielicznych w Ostrowie pozyskało środki finansowe z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na rozwój działalności.

Daria Stachowicz – Lewkowianka z pochodzenia, była uczennica II Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie. Absolwentka wydziału Dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu i Studentka Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Sopranistka obdarzona wyjątkową barwą głosu i muzyczną wrażliwością, która przygodę ze śpiewaniem na poważnie rozpoczynała w ostrowskiej Con Forzy.

Stanisław Szymanowski – wieloletni pracownik Opery Wrocławskiej, nauczyciel Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu z 20-letnim stażem, który ostatecznie swoje losy związał z Sośniami, w których zamieszkał. Nie porzucił jednak pracy pedagogicznej ucząc w szkole muzycznej w Namysłowie, ale zaangażował się także w działalność kulturalną na terenie swojej gminy. Jest kapelmistrzem Gminnej Orkiestry Dętej. Zespół pod jego kierunkiem poszerzył znacznie swój repertuar o pieśni, marsze i kolędy oraz znacznie podniósł poziom artystyczny.

Agnieszka Lisiak ,,Skórka’’ – Ostrowianka urodzona w Turku. Zajmuje się głównie rzeźbą i ceramiką, dekoratorstwem oraz projektowaniem. Uczy organizuje i realizuje spotkania ze sztuką, od lat prowadzi warsztaty rzeźbiarsko-ceramiczne także w wymiarze międzynarodowym. Artystka obecna w życiu i przestrzeni publicznej od małych form po duże wolno stojące, realizacje m.in. pomniki i popiersia czy ostatnio herbowe symbole miasta.

Maciej Kasprzak – muzyk, plastyk i pedagog absolwent dyrygentury chóralnej. Doskonały nauczyciel muzyki i prawdziwy łowca muzycznych talentów z kilkunastoletnim stażem. Z pełnym zaangażowaniem i oddaniem przygotowuje swoich podopiecznych do udziału w konkursach, przeglądach i festiwalach. Jego kunszt pedagogiczny sprawia, że zajmują wysokie lokaty, a dla wielu jest to początek muzycznej ścieżki zawodowej. Współpracuje z wieloma organizacjami, jest członkiem Stowarzyszenia Qultura 21 organizacji zajmującej się promowaniem edukacji i kultury na terenie gminy.

Edmund Marczak – to wyjątkowy człowiek, o którym można powiedzieć, że muzyka jest obecna w jego całym życiu i… jest życiem. Przygodę z nią rozpoczął jako 14-letni chłopiec w orkiestrze wojskowej 60 Pułku Piechoty. W 1937 roku po ukończeniu Konserwatorium Muzycznego wcielony został do Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Tej pasji oddał się także po wojnie. Ma w swoim życiorysie członkostwo w orkiestrach dętych z Nowych Skalmierzyc, Orkiestrze Węzła Kolejowego w Ostrowie, Orkiestrze Dętej przy Fabryce Wagon, Orkiestrze z Sulmierzyc, w kaliskim Runotexie, w Grabowie nad Prosną i Stawiszynie.  Od 2008 mocno ograniczył swoja działalność ze względu na wiek, ale pozostał perkusistą w Miejsko-Gminnej Orkiestrze Dętej OSP Skalmierzyce i z pasją do dziś uderza w bęben biorąc udział w każdym możliwym wyjeździe i koncercie.

 

redaktor wlkp24.info
anna.grzesiak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick