Na dużej scenie Ostrowskiego Centrum Kultury w piątkowe popołudnie wręczono Laury Kultury Starosty Ostrowskiego.
Podczas uroczystej gali wręczone zostały twórcom i animatorom kultury Laury Kultury 2024 Starosty Ostrowskiego. Jak zawsze w gronie wyróżnionych znalazły się znane postacie od lat święcone sukcesy i triumfy, ale także osoby mniej znane działające od lat na rzecz swoich Małych Ojczyzn.
Anna Krysiak: ostrowianka, absolwentka szkoły baletowej. Była tancerką Teatru Wielkiego w Poznaniu i Śląskiego Teatru Tańca.W swojej karierze była choreografką i tancerką w Theatre Junction at the Grand w kanadyjskim Calgary. Nieprzerwanie współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, ale także z wieloma teatrami m.in. w Wałbrzychu, Toruniu, Krakowie, Katowicach, Kaliszu. Uhonorowana medalem sztuki tanecznej za wybitny wkład w rozwój baletu.
Agnieszka Florczyk: fotografka, miłośniczka przyrody, która od zawsze była jej bliska. Przysłowiową „strzałą Amora” były pierwsze zdjęcia żurawi i chociaż fotografuje przyrodę w ogóle, to te ptaki zajmują w jej sercu wciąż miejsce szczególne. Laureatka wielu konkursów w Chinach, Indiach czy innych europejskich krajach. Ostatnią zdobytą jest nagroda w konkursie Wildlife Photographer of the Year. Jej zdjęcie bekasów zdobyło nagrodę w kategorii portret zwierząt i jest prezentowane w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.
Marcin Ławniczak: doktor archeologii, pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, ale przede wszystkim miłośnik lokalnej archeologii rejonu Nowych Skalmierzyc.Dzięki jego staraniom te artefakty wróciły do skalmierzyckiej macierzy jako eksponaty w powstającej przy Centrum Aktywności Społecznej izbie pamięci. On sam jest autorem tekstów i osobą zaangażowaną w promocję tego znaleziska.
Zespół Wild Flame w składzie Adeama Walkowiak, Oskar Kunicki, Tomasz Szukalski Sebastian Łoboz i Bartosz Niebielecki: zespół okrzyknięty został Odkryciem Roku w ankiecie Blues Top 2023 magazynu Twój Blues, a wokalista i poszczególni muzyczny zdobywali tytuły Wokalistka Roku i Instrumentalisty Roku. Jednym z największych sukcesów była wygrana na tegorocznym Grand Prix Suwałki Blues Festiwal. Sukces ten dał przepustkę do reprezentowania całej bluesowej Polski na European Blues Challenge w chorwackim Splicie.
Maria Szeląg: dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, prywatnie w swojej działalności plastycznej jest uznaną graficzką i plakacistką. Od strony graficznej właśnie opracowywała wiele książek, wydawnictw muzycznych, folderów czy plakatów właśnie. Wizytówką i cechą rozpoznawczą jej prac jest oszczędna forma, zdecydowane kadry i intensywne barwy. Współorganizatorka „Wszystko jest poezją” i „Grand Prix Komeda Festiwal”.
Bartosz Lisiak: pasjonat historii, założyciel i prezes Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych. Jego rekonstruktorzy zagrali w takich filmach jak ,,1920’’ z reżyserii Jerzego Hoffmana, ,,Twierdza Kłodzka’’ Macieja Kieresa, ,,Sensacje XX wieku’’ Bogusława Wołoszańskiego, a wiele kadrów do produkcji ,,Platerówek’’ Telewizji Polskiej kręconych było dzięki niemu w Ostrowie.
Donata Dominik-Stawicka: pisarka, poetka, publicystka, scenarzystka, autorka podręczników. Od urodzenia związana z Ostrowem i regionem. Wyraz swoim związkom daje przenosząc na papier i na papier fakty z historii i kultury regionu. Jest autorką takich wydawnictw jak: „Błękitny mundur”, „Tajemnica sekretarzyka”, „Bartosz rycerz Wielkiej Polski”.
Łukasz Kryjom: pianista, nauczyciel, akompaniator uczestnik wielu projektów muzycznych. Laureat II nagrody na Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie dla Pedagogów Muzyki w kategorii ,,kameralistyka’’. Przez wiele lat był także akompaniatorem Chóru Nauczycielskiego, z którym występował w Polsce oraz w wielu krajach Europy.
Paula Wange-Burkietowicz: absolwentka Architektury i Urbanistyki oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej drugą artystyczną twarzą i polem aktywności jest ceramika. Od 2018 prowadzi autorską pracownię ceramiczną Elements Studio Ceramika. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz zdobywała branżowe nagrody.
Jacek Kasznicki: wieloletni pracownik Młodzieżowego Domu Kultury z wykształcenia nauczyciel – muzyk. Recenzją i nagrodą dla jego pracy są oczywiście sukcesy podopiecznych. I miejsca i tytuły Grand Prix Gabrieli Grzyb, Marii Kupczyk, Oliwii Łukomskiej, Wiktorii Prajzner i Martyny Błaszczyk to zaledwie kilka z nich.
Magdalena Nowicka: Osoba oddana kulturze, zawodowo związana z bibliotekarstwem, której pasją jest jednak chóralistyka. Od dwóch dekad jest dyrygentem Chóru Konkatedralnego pw. św. Grzegorza w Ostrowie. Zza swoją działalność, szczególnie za rozpowszechnianie muzyki chóralnej, uhonorowano ją Złotą Odznaką Honorową Południowo wielkopolskiego Związki Chórów i Orkiestr.
Krzysztof Cepa: grafik i malarz, który w młodości był zauroczony programami ,,Piórkiem i węglem’’ autorstwa prof. Zina. Specjalizuje się rysunku tuszem, często z wykorzystaniem węgla oraz w akwareli. W swoich pracach przedstawia dwory, pałace obiekty. W 2004 r. ukazała się jego pierwsza teka rysunków pt. „Ostrów i okolice”.
Sandra Brucheiser: absolwentka IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, ukończyła wokalistykę jazzową na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Swoją drogę zawodową związała z wybrzeżem i od kilku lat śpiewa w tym największym teatrze muzycznym w Polsce.
Czesław Woś: przez lata kojarzony był właśnie przede wszystkim z grafiką i ekslibrisem – wykonał ich w sumie około 600. Jego prace są w zbiorach prywatnych oraz muzeach w wielu krajach i prezentowane były także na wielu wystawach, w różnych krajach Europy i świata. On sam za jedną z najważniejszych uznaje indywidualną wystawę w Nowym Jorku, w Polskim Instytucie Naukowym i Artystycznym na Manhattanie.
źródło: Biuro Promocji Powiatu Ostrowskiego, Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim
_ _ _
Krótka relacja z tegorocznej gali wręczenia Laurów Kultury w poniedziałkowym serwisie informacyjnym Telewizji Proart, a już wkrótce na naszej antenie dłuższa relacja z tego wydarzenia. Gwiazdą tegorocznej edycji wydarzenia był Igor Herbut. Poniżej galeria zdjęć z piątkowej gali Laury Kultury 2024.
piątek, 15 listopada, 2024
Brawo Sandra.