Lany Poniedziałek – obrzęd jak za dawnych lat. Zobacz tylko u nas!

3
Lany Poniedziałek dziś kojarzy nam się przede wszystkim z popularnych "śmigusem-dyngusem", czyli polewaniem się wodą. Warto jednak sięgnąć do historii i zapoznać się z korzeniami tej ludowej tradycji. Lany Poniedziałek Wielkanocny wywodzi się z czasów pogańskich i pełen jest przeróżnych znaczeń. To dzień pełen energii i pozytywnych obrzędów. Telewizja Proart przygotowała specjalną inscenizację, która pokazuje jak wyglądał na polskich wsiach lata temu ten dzień.

Lany Poniedziałek i związane z nim ludowe obyczaje to jeden z ciekawszych dni w całym okresie świąt wielkanocnych. Warto wiedzieć, że popularny „dyngus” był kiedyś podzielony na część mokrą i suchą. Oprócz polewania się wodą ludzie chodzili po domach i zbierali „suchego dyngusa”, czyli datki od sąsiadów w postaci jajek, trunków lub haftowanych serwetek czy chustek – dla dziewczyn.

Telewizja Proart we współpracy m.in. z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Przygodzicach przygotowała inscenizację Lanego Poniedziałku. Wystąpili tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Przygodzice”, Zespołu Tańca Ludowego „Kosynierzy oraz z Zespołu „Baryczanki”. Na skrzypcach przygrywał Leszek Łuczak, o rekwizyty zadbała Kornelia Tysiak z przygodzickiego GOK-u, a nad merytoryczną częścią inscenizacji czuwała Agata Niedzielska. Nagranie zrealizowano na terenie Folwarku Jeździeckiego „Jurand” w Przygodziczkach.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Coś mi tu nie gra. Niby inscenizacja pogańskiego zwyczaju, a kawalerowie śpiwają o Chrystusie. A może to dlatego, że kawalirowie śpiwają na terenie Folwarku Jeździeckiego „Jurand” i być może nie widzą w czym biorą udział?

    • To prawda, lany poniedziałek sięga aż do czasów pogańskich. Wierzono wówczas, że oblewanie wodą przyspieszy odejście zimy i przyjście wiosny. Inscenizacja nie dotyczy jednak tak odległych czasów. Opiera się na zapisach Oskara Kolberga z połowy XIX w. na temat zwyczajów wielkanocnych panujących na dawnych ziemiach kaliskich. Zwyczaje te występowały również w innych częściach Wielkopolski jak i pozostałych regionach Polski, zachowując przy tym pewne różnice, charakterystyczne dla danego regionu Pozdrawiam

  2. Prawdą jest, lany poniedziałek sięga aż do czasów pogańskich. Lanie wodą miało przyspieszyć odejście zimy i przybycie wiosny. Inscenizacja nie dotyczy jednak tak odległych czasów. Opiera się na zapisach Oskara Kolberga sięgających połowy XIX w. o zwyczajach wielkanocnych panujących na dawnych ziemiach kaliskich. Zwyczaje te występowaly również w innych częściach wielkopolski jak i w pozostałych regionach Polski, zachowując przy tym pewne różnice, charakterystyczne dla danego regionu. Pozdrawiam 🙂

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick