DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Lany Poniedziałek - obrzęd jak za dawnych lat. Zobacz tylko u nas!

Lany Poniedziałek i związane z nim ludowe obyczaje to jeden z ciekawszych dni w całym okresie świąt wielkanocnych. Warto wiedzieć, że popularny „dyngus” był kiedyś podzielony na część mokrą i suchą. Oprócz polewania się wodą ludzie chodzili po domach i zbierali „suchego dyngusa”, czyli datki od sąsiadów w postaci jajek, trunków lub haftowanych serwetek czy chustek – dla dziewczyn.

Telewizja Proart we współpracy m.in. z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Przygodzicach przygotowała inscenizację Lanego Poniedziałku. Wystąpili tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Przygodzice”, Zespołu Tańca Ludowego „Kosynierzy oraz z Zespołu „Baryczanki”. Na skrzypcach przygrywał Leszek Łuczak, o rekwizyty zadbała Kornelia Tysiak z przygodzickiego GOK-u, a nad merytoryczną częścią inscenizacji czuwała Agata Niedzielska. Nagranie zrealizowano na terenie Folwarku Jeździeckiego „Jurand” w Przygodziczkach.

Napisz do autora

Komentarze (3)
  • J
    Jajcarz

    poniedziałek, 22 kwietnia, 2019

    Coś mi tu nie gra. Niby inscenizacja pogańskiego zwyczaju, a kawalerowie śpiwają o Chrystusie. A może to dlatego, że kawalirowie śpiwają na terenie Folwarku Jeździeckiego „Jurand” i być może nie widzą w czym biorą udział?

    Odpowiedz
  • AN
    Agata Niedzielska

    środa, 1 maja, 2019

    Prawdą jest, lany poniedziałek sięga aż do czasów pogańskich. Lanie wodą miało przyspieszyć odejście zimy i przybycie wiosny. Inscenizacja nie dotyczy jednak tak odległych czasów. Opiera się na zapisach Oskara Kolberga sięgających połowy XIX w. o zwyczajach wielkanocnych panujących na dawnych ziemiach kaliskich. Zwyczaje te występowaly również w innych częściach wielkopolski jak i w pozostałych regionach Polski, zachowując przy tym pewne różnice, charakterystyczne dla danego regionu. Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz