DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kwesta na starym cmentarzu. Zbiórka pieniędzy trwa już drugi wiek

Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego kwestują od 1996 roku z dwiema przerwami (2013 i 2020). Pierwsza była związana z kwestiami organizacyjnymi, a drugi raz zbiórka pieniędzy nie odbyła się ze względu na pandemię koronawirusa i zamknięte cmentarze.

W tym roku już nic nie przeszkodziło temu, aby ponownie stanąć z puszkami pod bramą Starego cmentarza rzymsko-katolickiego pw. św. Stanisława Biskupa. Odwiedzający nekropolię nie zapomnieli, w jakim celu są zbierane pieniądze u wejścia na ten teren. – Zbieramy na prace, które trzeba wykonać na tym cmentarzu, a więc czy to nagrobek, czy kapliczki, czy figurki. Renowacja bramy też została częściowo sfinansowana z naszych zbiórek – mówi Andrzej Jakubek, kwestujący na ostrowskim cmentarzu. – Te prace są strasznie kosztowne. Pieniądze ze zbiórki może nie są bardzo duże, ale staramy się zawsze dołożyć cegiełkę – dodaje.

Tegoroczna kwesta była 24. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, w przyszłym roku ponownie się odbędzie.

Podobne kwesty odbywają się w okresie Wszystkich Świętych na wielu cmentarzach w regionie. Cel zawsze jest podobny – zebrać pieniądze na renowację zniszczonych i starych nagrobków, aby podtrzymać pamięć o tych, którzy odeszli.

Napisz do autora

Komentarze (5)
 • X
  xxx

  wtorek, 2 listopada, 2021

  NIECH KOSCIÓŁ DA ZA POGRZEG 750 ZL I OPLATA ZA GRÓB 20 LAT DO PRZODU TO KOSZT 2.200ZL W ANTONIM. TYLE BIORĄ TO NIECH COS ZROBIĄ. DARMOZJADY!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 • Z
  Zenon

  środa, 3 listopada, 2021

  Zieleń Miejska razem z władzami miasta zrobili parking dla odwiedzających cmentarz płatny , pieniądze z opłat parkingowych na renowacje nagrobków ,wszystko w tym temacie.

  Odpowiedz
 • Z
  zmarly

  środa, 3 listopada, 2021

  widzicie katolicy jak komuchy was oszukują to oni zbierają. Gdzie klipek korniszon muzealista itd. Bywali dla celów politycznych .

  Odpowiedz
 • A
  abc

  środa, 3 listopada, 2021

  Zamiast stawiać śmieszny pomnik Komedzie / dlaczego i za co w Ostrowie?/ to wyremontujcie jeden pomnik ps. Już można się porzygać wychwalaniem i pianiem peanów nad komedą w tym mieście

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz