Kwatera na ostrowskim wysypisku jest przepełniona? Tak sugeruje Jarosław Urbaniak

15
Poseł Jarosław Urbaniak zwołał we wtorek konferencję prasową, której tematem była sytuacja wysypiska śmieci, znajdującego się pod Ostrowem Wielkopolskim. Jego zdaniem, kwatera do składowania śmieci zmieszanych, która została zbudowana w 2013 roku, już jest zapełniona, a miała wystarczyć co najmniej do 2024 roku.

– Zdjęcia lotnicze dokładnie to obrazują. W momencie kiedy w całym kraju następowała rewolucja śmieciowa, w 2013 roku bardzo dobrze przygotowaliśmy się do tych zmian. Zabiegaliśmy o to, żeby w Ostrowie znajdował się Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów, co nam gwarantowało i – mam nadzieję – nadal gwarantuje to, że mamy kontrolę nad wysokością opłat za śmieci dla naszych mieszkańców – mówi parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej.

Były prezydent Ostrowa odpiera zarzuty, jakoby pojemność kwatery została źle oszacowana. – Aby dostać zezwolenie na budowę takiego zakładu, musieliśmy przedstawić zarządowi województwa wielkopolskiego analizy ekspertów, z których wynikało, że kwatera w Ostrowie Wielkopolskim wystarczy co najmniej do 2024 roku – dodaje.

Zdaniem Urbaniaka, wówczas martwiono się, że strumień śmieci, który popłynie do Ostrowa, nie będzie wystarczająco duży. Tymczasem – jak podkreśla były prezydent Ostrowa, “okazuje się, że raptem po czterech latach kwatera jest pełna”.

Jarosław Urbaniak zwrócił też uwagę na rodzaj śmieci, które – jego zdaniem – znajdują się w kwaterze. Są tam widoczne worki żółte i zielone, które mogą świadczyć o tym, że w kwaterze znajdują się śmieci segregowane przez mieszkańców Ostrowa. To jest skandaliczne. A co najgorsze, znajduje się tam szkoło. Z tego co mi wiadomo, jakoś nie podlega ono biodegradacji i pewnie do czasu aż nie dostanie ktoś za to nagrody Nobla, podlegać nie będzie – zauważa. Nie pozostaje nic innego, jak oficjalne wystąpienie do prezesa spółki i ochrony środowiska z prośbą o wyjaśnienia. Zrobię to w ciągu najbliższych dni – kontynuuje.

Czy obawy związane z zapełnieniem kwatery są zasadne i czy rzeczywiście są do niej wrzucane odpady przeznaczone do segregacji? Do tematu będziemy wracać.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

15 KOMENTARZE

 1. 27
  12

  Myślałem, że kolejność powinna być inna. Najpierw zrócić się władz MZO/RZZO z pytaniami, a dopiero później zwołać konferencję prasową w celu zaprezentowania swojego stanowiska na odpowiedź MZO/RZZO. Poseł najpierw jednak zwołał konferencję, a dopiero później zapowiedział, że w ciągu kilku dni zwróci się z pytaniami do władzi spółki. Gdzie tu sens i gdzie logika?
  Po drugie: To za rządów Urbaniaka podjęto decyzję o rozbudowie RZZO, a więc umożliwieniu zwożenia do Ostrowa coraz większej ilości śmieci z ościennych gmin. Dzisiejsza konferencja wydaje się zatem szczytem hipokryzji ze strony tego człowieka. Tym bardziej, że przez te hałdy śmieci, cierpią teraz ostrowianie, którzy narzekają na smród w niedalekim sąsiedztwie wysypiska.

 2. 13
  30

  Jestem sympatykiem Platformy Obywatelskiej. Byłem, jestem i zapewne pozostanę. Nie widzę na razie dla siebie żadnej alternatywy. Czuję się zażenowany osobą kandydata na urząd Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego z ramienia m.in. tej partii. Kandydat ten nie jest w stanie skutecznie walczyć z Beatą Klimek o tę funkcję. W związku z tym proszę wszystkich sympatyków Platformy Obywatelskiej, którzy zdecydują się wziąć udział w nadchodzących wyborach o oddanie głosu na obecną Prezydent. Nie możemy pozwolić na zwycięstwo kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Oczywiście głosujemy na naszych kandydatów do Rady Powiatu, Rady Miejskiej oraz Sejmiku Wojewódzkiego. Proszę to przemyśleć. To jedyne rozsądne rozwiązanie w tej sytuacji.

  • 5
   5

   Jeśli tak mówisz to jesteś idiotą, a nie tu apelujesz o rozsądek. Nie wciskaj kitu. Kolejne lata większości i prezydenta z innych ugrupowań to lata kłótni

  • 1
   8

   To, że wyciągnęli kandydata “z kapelusza” pełna zgoda, ale oddać głosu na miłościwie nam panującą panią prezydent na pewno nie zamierzam.

  • 6
   3

   Lata kłótni? Czyli uważasz, że jeśli Mikołajczyk zostałby prezydentem, a my mielibyśmy większość w radzie to nie będzie kłótni? Że mamy się układać z PiSem? W takim razie sam jesteś idiotą. Żadnego PiSu w Ostrowie Wielkopolskim!

  • 3
   1

   To na kogo chcesz oddać głos? Zostaje nie oddawać głosu w ogóle, ale w ten sposób wzmocnimy moim zdaniem Mikołajczyka. Dla mnie najważniejsze jest nie dopuścić PiSu do władzy w Ostrowie Wielkopolskim. Ani na fotelu Prezydenta ani w Radzie Miejskiej.

 3. 4
  12

  No nie to za to wyrzucanie posortowanych śmieci to też platforma odpowiada ?????
  Beatka nie ogarnia tego co się dzieje w spółkach
  Bartosz Odprawa Ziółkowski tym rządzi to wiadomo jak to się skończy….

 4. 3
  7

  Ludzie, RZZO otwierała z pompą pani Klimek, to ona podpisywała umowy z gminami. To ona powinna wiedzieć od zarządów spółek z iloma może podpisać, żeby nie brać za dużo. Za niefrasobliwość, niewiedzę rządzących miastem winien jest poprzedni prezydent? niezłe jaja

 5. 12
  1

  Panie Urbaniak. Ale to żałosne. Skończ Pan wstydu oszczędź. A tak naprawdę myślałem, że zrobi Pan konferencję i powie co zrobił dla miasta w tej kadencji, pomagając prezent Beacie Klimek a przede wszystkim Ostrowianom.

 6. Panie pośle Urbaniak ze swojej dumy i sukcesu swojej prezydentury, ukochanego dziecka, próbuje pan zrobić bękarta pani prezydent .Cztery dni przed wyborami i liczy pan że co głupsi to łykną .Kto ustalał lokalizacje ,kto podpisywał umowy z gminami,kto w końcu decydował o rozpoczęciu inwestycji ? Nie uważa pan że słabe to trochę.Od początku było wiadomo że taka ilość śmieci wwieziona do miasta skończy się smrodem.

  • Inwestycję odbierała i otwierała z pompą pani prezydent. To ona podpisywała umowy z gminami. Więc mm wyluzuj i nie oszukuj mieszkańców. Pilnuj lepiej swojego CyRku

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick