DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kursy autobusowe do Kalisza zagrożone? Trwają rozmowy [WIDEO]

Temat kursów autobusowych na trasie Ostrów – Kalisz oraz Kalisz – Ostrów pojawił się na ostatniej Sesji Rady Miejskiej. Jak mówi Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego, sytuacja ma miejsce w związku z wprowadzeniem darmowej komunikacji miejskiej na terenie Kalisza przez tamtejsze linie autobusowe. – Tylko z punktu widzenia formalnego musiano dokonać wypowiedzenia warunków porozumienia, które było zawarte między Ostrowem a Kaliszem. Rozmowy jednak trwają i dopracowujemy nowe warunki porozumienia, trochę na innych zasadach – zaznacza.

Władze Ostrowa zapewniają, że kursy między miastami nie zostaną zawieszone i dotyczy to linii „M”, która obsługiwana jest przez ostrowski MZK. – Jeśli Kaliskie Linie Autobusowe nie świadczyłyby kursów poza granicami miasta, to pojawią się przewoźnicy prywatni, ale my jesteśmy też gotowi tę niszę wypełnić. Nasz zakład komunikacji jest gotowy, by przejąć linie obsługiwane do tej pory przez KLA – dodaje Kostka.

Prezes MZK podaje, że Ostrów obsługuje w stronę Kalisza 19 kursów dziennie. – W momencie, gdy KLA zrezygnuje z kursów linii „19E” na trasie Kalisz – Ostrów to my jesteśmy gotowi przejąć część tych kursów i chodzi tu o te najbardziej oblegane – podkreśla Janusz Marczak, prezes MZK Ostrów Wielkopolski.

Ewentualne zastąpienie kaliskich kursów przez ostrowską spółkę, może nastąpić od 1 stycznia 2023 roku.

A co na temat likwidacji części połączeń na trasie Ostrów Wielkopolski – Kalisz myślą sami pasażerowie? Na to pytanie odpowiedzieli w sondzie ulicznej.

Telewizja Proart skontaktowała się z przedstawicielami kaliskiego magistratu. Pod nieobecność prezydenta Krystiana Kinastowskiego otrzymaliśmy pisemną informację.

Na pytanie co dalej z linią 19E, otrzymaliśmy odpowiedź: „W ostatnich latach nastąpił drastyczny wzrost kosztu organizowania kaliskiej komunikacji miejskiej, której funkcjonowanie jest pokrywane z budżetu Miasta Kalisza z udziałem dotacji celowych gmin, z którymi są zawarte porozumienia międzygminne w zakresie publicznego transportu zbiorowego. Miasto Kalisz podjęło działania zmniejszające zakres funkcjonowania kaliskiej komunikacji miejskiej na terenie gmin i tym samym zaoszczędzone środki przeznaczy na poprawienie jej atrakcyjności bezpośrednio dla swoich mieszkańców”.

Biuro prasowe kaliskiego urzędu podkreśla, że władzom miasta „nie są obce potrzeby przewozowe mieszkańców gmin”, dlatego zachęcają do stworzenia związku komunalnego, który miałby odpowiadać za organizację przewozów. „(…) dlatego wspólnie ze Starostą Kaliskim, od dłuższego czasu zachęcamy włodarzy sąsiednich gmin do stworzenia związku komunalnego, który odpowiedzialny będzie za organizację przewozów międzygminnych”.

Sytuację w regionie oraz współpracę m.in. na linii Kalisz – Ostrów (dla dobra i większego komfortu mieszkańców) miały poprawić działania Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. Prezydent Kinastowski jest prezesem zarządu tej organizacji, a prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek – jego zastępcą. W skład zarządu wchodzą także m.in. starostowie Paweł Rajski (starosta ostrowski) oraz Krzysztof Nosal (starosta kaliski).

Napisz do autora

Komentarze (16)
 • #bekazpolitykow

  czwartek, 3 listopada, 2022

  Jakaś aglomeracja jest czy coś. Często się tym chwalono, a tu kup… klops. 😉

  Odpowiedz
 • H
  Helga

  czwartek, 3 listopada, 2022

  Metro by wybudowali.

  Odpowiedz
 • K
  Karol

  piątek, 4 listopada, 2022

  Samorządy tworzą kartel żeby czasami nie dopuścić tańszych dla mieszkańców prywaciarzy. Komuna się kłania.
  Ciekawe z czego Klimkowa będzie karmić seniorów jak w końcu ubije młodych, pracujących na syf który narobiła w swojej kadencji.
  Brak wyobraźni wyborców jest zatrważający.

  Odpowiedz
 • P
  Patryk

  piątek, 4 listopada, 2022

  Jeździł prywaciarz do Kalisza i jakoś mu się nie opłacało. Tak to jest jak sie za bilet kasuje złotówkę mniej, a jeździ takimi szrotami, że strach wsiadać.

  Odpowiedz
 • W
  Waldek

  piątek, 4 listopada, 2022

  Jak nie ma rentowności to skasować autobusy. Po co maja jeżdzić puste ,a paliwo lać trzeba , inne miasta tez sie zastanawiają czy nie kasować autobusów które jeżdza puste w dłuższe trasy .

  Odpowiedz
 • J
  Joanna

  piątek, 4 listopada, 2022

  Kiedy darmowe autobusy w Ostrowie ? Kalisz, Środa, Jarocin, Pleszew – ale przecież my jesteśmy pod każdym względem najlepsi !

  Odpowiedz
 • OZDPIDCM
  OSTROWIACY ZAPRASZAM DO PRZECZYTANIA I DYSKUSJI CO MYSLICIE

  piątek, 4 listopada, 2022

  OSTROWIACY ZAPRASZAM DO PRZECZYTANIA I DYSKUSJI CO MYSLICIE!
  Związek komunikacji w powiecie Kaliskim
  Przejmie wszystkie linie do: Opatówka 1A/1B, Tłokini 1B, Szałe 3A Wolice 3B, Żydów 3D, Pólko 6, pewnie dołączy się do tego Kościelna Wieś 12K (powiat Pleszewski w tym przypadku/czyli nie tylko Kaliski 🙂 ) i będą jeździć dalej ale tylko te kursy które są rentowne czyli przy podwyżce cen biletów pewnie 50-75% dzisiejszych. Dla mnie spoko, nawet wspaniale! Wioski i miasteczka mają dojazd do Kalisza pomijając fanaberie paru abstrakcyjnych kursów. Kalisz nie ma strat z tytułu nierentownych linii. A po zmianach na bezpłatne KLA nie ma też problemu co z darmowymi przejazdami dla obcych którzy nie płacą podatków na Kalisz, a często nawet celowo i świadomie z niego uciekli. W gratisie Kalisz zostawia wytypowane swoje linie przez analityków, trasy które miałyby prowadzić do Kalisza, przystanki wiary, zatoki, pętlę.
  Wszystko super jeżeli te Kaliskie linie zastaną zastąpione rzeczywiście a oprócz tego mówi się że powstaną nie tylko w dzisiejszym kształcie ale i nawet o stworzeniu nowych. Powiat Kaliski/Pleszewski zyskałyby wtedy połączenia wewnętrzne sam decydowałby gdzie są pętlę przystanki itp Nie ma konfliktów kto gdzie odśnieża zamiata i za co dokładnie płaci. Zgadza się? No tak tylko z tego co słyszę/czytam wszędzie jest obawa o partycypację powiatu Ostrowskiego w tym: linia 17 do Kotowiecka, 15 Skalmierzyce i 19E Ostrów Wielkopolski. Właściwie czemu ten problem występuje ze strony Ostrowa? Jak zwykle trzeba napsuć krwi? Czy o co chodzi? Ostrów mówi że w razie braku porozumienia zastąpi linie 19E przy pomocy MZK czyli dla odbiory nie zmieni się wiele finalnie. Co z Kotowieckiem czy Skalmierzycami już Ostrów nie mówi, tym bardziej o tworzeniu nowych linii nie słychać…
  Czy brak przyłączenia się Ostrowa doprowadzi do odejścia od stworzenia czegoś na wzór „LINII AUTOBUSOWYCH AGLOMERACJI KALISKO-OSTROWSKIEJ”? myślę że jeżeli Kalisz będzie chciał to coś stworzy jednak bez kursów do Ostrowa wiele to straci na znaczeniu. Utraci też zwykły Ostrowiak bo całe moje życie Kalisz i Ostrów nie może sie porozumieć co do ujednolicenia biletów między KLA I MZK, w tym układzie problem wciąż nie będzie rozwiązany a do tego mieszkaniec powiatu Ostrowskiego chcący jechać gdziekolwiek będzie borykał sie z wykluczeniem. Zadaje więc pytanie! Dlaczego mieszkańcy Ostrowa mają nie uczestniczyć w projekcie aglomeracyjnym jeżeli nawet im by się to zwyczajnie opłacało?!? Juz nie myślmy kto kogo lubi albo nie lubi, uprośćmy solidarnie życie każdemu władzo Ostrowa! Początkowo czytając o stworzeniu komunikacji osobnej dla kursów za miasto pomyślałem że od tego jest PKS jednak PKS Kalisz by był pewnie cierniem w oku ludzi niechętnych Kaliszowi i wsm nawet to rozumiem ktoś ma swoje nawyki poglądy może jakieś negatywne doświadczenia. Dlatego rozumiem że powinien powstać osobny twór dla dobra wszystkich apolityczny w miarę możliwości. PKS niech zajmie się ambitniszymi połączeniami jak PKP ale na kursach do miast z którymi nie mamy bezpośredniego połączenia kolejowego w ten sposób mielibyśmy wszystko! Każde miasta większe mają takie rozwiązania od tramwajów, tramwajów ekspresowych kolejek wąskotorowych, Metra, SKM czyli wykorzystywania PKP na potrzeby miasta i tylko danego miasta czy małego regionu, są promy są tramwaje rzeczne lotniska każdy idzie do przodu! My też musimy!!! Nie mam zamiaru żyć w skansenie końcówki lat 90/początku 2000. Walczcie o swoje!

  Odpowiedz
 • O
  OSTRÓW

  piątek, 4 listopada, 2022

  123Ostrowiacy

  Odpowiedz
 • A
  Anka

  sobota, 5 listopada, 2022

  No to czym do tego Kalisza?? Stopem?? Niby XXI wiek a ja odnoszę wrażenie, że się cofamy . Wszystkim wszystko przestaje się opłacać ☹️

  Odpowiedz
 • S
  Seba

  sobota, 5 listopada, 2022

  I w sumie po cen ten wywód? Usuńcie wszystkie co poza Kalisz wyjeżdża i gnijcie w tym swoim kaliskim kotle. Niech ludzie nie leczą się w Kaliszu, niech tam nie pracują i nie uczą się. Niech nie robią zakupów w Kaliszu skoro tacy zaje*iście samowystarczalni jesteście.

  Odpowiedz
 • J
  J23

  sobota, 5 listopada, 2022

  Może dylizansy? Tanio o ekologicznie….

  Odpowiedz
 • A
  Anusia

  niedziela, 6 listopada, 2022

  Taxi droga Pani .Polecam,szybko,sprawnie ,wygodnie tylko …. drogo ho ho.

  Odpowiedz
 • H
  Heniu

  niedziela, 6 listopada, 2022

  Zaopatrzyć się w kaliskie cebule… po nich takie pierdy będą ,że z odrzutem dolecicie na miejsce.

  Odpowiedz
 • DO
  Drodzy ostrowiacy

  poniedziałek, 7 listopada, 2022

  Seba jesteś podręcznikowym przykładem tego dlaczego ostrów ubożeje.
  Pleszew i powiat jego nie mówi nic złego powiat Kaliski i Kalisz też, a typowy ostrowiak w komentarzu „niech nikt tam nie jedzie żebyście gnili itpitp mimo że zaproponowałem coś co by było w interesie ostrowa
  toksyczność wzięła górę. Szkoda bo za parę lat będzie u was z takim nastawieniem co raz gorzej a ostrów będzie się uwsteczniał.
  ale jak liczy się tylko „żeby było jak było” to nie będzie u was w ogóle…
  Nawet mi szkoda tego przysłowiowego ostrowiaka którego wymieniłeś mówiąc „że już nie będzie jeździł do szpitala w Kaliszu i pewnie nie za miło by było jego matce córce czy też żonie która może w tym momencie leżąc tam np walcząc z nowotworem umiera… z prostakiem nie trzeba walczyć trzeba dać mu się jedynie wypowiedzieć i każdy już wie kto ma racje.

  Odpowiedz
 • K
  Kaliszanin

  niedziela, 18 grudnia, 2022

  Pan prezydent Kinastowski uważa że darmową komunikację miejską mają finansować gminy a sam chce być sławny na całą Polskę że wprowadził darmowe przejazdy po Kaliszu dla Kaliszan. Zamiast miasto rozwijać się to likwiduje połączenia ile się da z gminami i rozwój oraz dojazd do pracy. No cóż wielu przeprowadzi się do Ostrowa Wielkopolskiego i miast wojewódzkich bo tu miasto umiera dzięki takim czynom bandyckim jak prowadzi prezydent Kinastowski.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz