Coraz więcej zniszczonych banerów wyborczych. Jest pierwsze zgłoszenie policji.
Co łączy kandydatów na radnych z dwóch różnych komitetów? Zniszczone banery. Z aktami wandalizmu spotkały się już trzy osoby z Ostrowa Wielkopolskiego i okolic. A przynajmniej trzy postanowiły poinformować o tym publicznie.
Do jednego z aktów wandalizmu doszło w Przygodzicach. Kolejne miały miejsce w Ostrowie Wielkopolskim. Zniszczone banery zostały zawieszone na ogrodzeniach posesji. Wyglądają, jakby ktoś przeciął je ostrym narzędziem.
Jak ustalił portal wlkp24.info, jeden przypadek zniszczenia został zgłoszony ostrowskiej policji. Dwa kolejne – na razie nie. Być może w najbliższej przyszłości zdecydują się na to samo kandydaci, którzy nie powiadomili jeszcze funkcjonariuszy.
Co grozi za zniszczenie baneru wyborczego bądź innego przedmiotu będącego czyjąś własnością? Opisuje to art. 124. Kodeksu Karnego, w którym czytamy: „Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.
Ściganie sprawcy takiego zniszczenia może nastąpić na żądanie pokrzywdzonego. Zatem jeśli ktoś zgłosi sprawę policji, mundurowi muszą przyjrzeć się temu m.in. badając monitoring i przesłuchując świadków, jeśli jest to możliwe bądź wykonując inne czynności, które mogą doprowadzić do wyjaśnienia sprawy i dotarcia do sprawcy.
„W razie popełnienia wykroczenia można orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego” – czytamy w paragrafie 4. artykułu 124. KK.
Kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi potrwa do 5 kwietnia. Polacy pójdą głosować 7 kwietnia oraz dwa tygodnie później, jeśli zajdzie potrzeba wyłonienia nazwiska wójta, burmistrza lub prezydenta w drugiej turze.
NAJNOWSZE INFORMACJE DOTYCZĄCE WYBORÓW ZNAJDZIESZ POD TYM LINKIEM
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz