Krwi wciąż brakuje. Krwiodawcy proszeni o pomoc!

1
Magazyny krwi wciąż są na bardzo niskim poziomie. Brakuje wszystkich grup, a zwłaszcza 0RH+, ARH-, ARH+, BRH- i BRH+. Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi, bo to lek, którego nie może zabraknąć.

Braki w magazynach krwi spowodowane są pandemią koronawirusa. Wiele osób boi się przyjść i oddać krew w obawie przed możliwością zakażenia. Centra krwiodawstwa apelują, że oddawanie drogocennego leku jest całkowicie bezpieczne, a na fotelu krwiodawcy nie zasiądzie nikt, kto uprzednio nie zostanie zbadany. – Każdy otrzymuje maseczkę, rękawiczki, fartuch ochronny. Przeprowadzany jest z nim wywiad, by wykluczyć możliwość zakażenia koronawirusem. Potem przechodzi już podstawowe badania, jak każdy potencjalny krwiodawca – mówi Wojciech Bachor z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Fot. RCKiK Kalisz

Brakuje wszystkich grup krwi, a ta jest bardzo potrzebna. W szpitalach powróciły planowe operacje i zabiegi, a oprócz tego krew jest potrzebna przecież w nagłych wypadkach. – Wiele jest sytuacji, że musi dojść do przetoczenia krwi, a tej jest bardzo mało. Krew z naszego banku wysyłamy nawet do innych miast – dodaje wicedyrektor RCKiK w Kaliszu.

Oddanie krwi jest szybkie i proste. Sam proces pobrania 450ml trwa około 10 minut. Dawca nie ma możliwości zakażenia się, gdyż okolica planowanego wkłucia jest dokładnie odkażana, a krew lub jej składniki pobierane są w warunkach sterylnych do jednorazowych, jałowych zestawów. W czasie epidemii zachowane są także wszelkie środki reżimu sanitarnego.

PRZECZYTAJ JAK ODDAĆ KREW

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick