DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Kruchość porcelany do podziwiania w Lewkowie

 “Kruchość porcelany – z muzealnego skarbca KUL” to kolejna wystawa, która jest prezentowana w Muzeum w  Lewkowie dzięki współpracy z  Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 85 eksponatów z najświetniejszych manufaktur europejskich – Miśni, Wiednia i Berlina będzie można oglądać przez 3 miesiące.

Od wczoraj w lewkowskim pałacu można podziwiać kunsztowne, delikatne, pełne filigranowych zdobień i wzorów wazy, talerze, patery, kielichy i figurki. Najcenniejszym obiektem na wystawie jest  pochodząca z Miśni porcelanowa figura Marii Magdaleny klęczącej pod krzyżem autorstwa Johanna Joachima Kaendlera. To dzieło unikatowe w skali Europy, bo podobnych figurek jest w Europie zaledwie kilka.

Na szczególną uwagę zasługuje pochodząca również z Miśni porcelanowa czarka ze spodkiem datowana na lata 30. XVIII wieku. Ma ona pięknie malowane scenami rodzajowymi kartusze i, co ciekawe, na jej powierzchni namalowano też owady rzucające delikatny cień.  Znawcy porcelany docenią też bardzo trzy talerze z naturalnymi kwiatami, owadami i złoconą girlandą przy krawędzi ze słynnej zastawy stołowej „Reliefzierat”, zamówionej w Berlinie przez Fryderyka II Wielkiego. A wśród szkieł godne uwagi są zwłaszcza XVIII-wieczne kieliszki fasetowane oraz doskonała jakościowo grupa wyrobów ze słynnej huty szkła Josephine hrabiów Schaffgotsch w Szklarskiej Porębie.

– To wystawa, na obejrzenie której trzeba poświęcić trochę czasu, bo misternych stali jest tyle, że nie sposób ich dostrzeć ich wszystkich od razu. Porcelana jest wyeksponowana tak, jak rzeźba, można ja obejrzeć z każdej strony, bo z każdej strony jest piękna – mówi dyrektorka Muzeum w Lewkowie, Sylwia Nowicka, zapraszając do odwiedzenia pałacu i wozowni.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz