DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Krotoszyn. Zlikwidują dwa przedszkola

Krotoszyńskie przedszkola: „Miś uszatek” oraz „Biedronka” zostaną zlikwidowane. `w praktyce nie oznacza to jednak zburzenia murów i zwolnienia kadry pedagogicznej. Obydwa budynki, w których mają swoje siedziby te przedszkola, są zabytkami. Dlatego wszelkie remonty są niezwykle kosztowne. A sen z powiek włodarzy spędzają też wymogi stawiane przez straż pożarną.

Koszty dostosowania budynku przy ul. Piastowskiej, w którym funkcjonuje od ponad 70 lat przedszkole „,Miś uszatek” są ogromne. – Klatka schodowa jest źle rozmieszczona i niedostosowana do potrzeb przedszkolaków – mówi Arleta Jaśkowiak, dyrektorka Przedszkola nr1 „Miś uszatek” w Krotoszynie. Wstępny kosztorys przygotowany przez gminę Krotoszyn opiewa na ponad 800 tysięcy złotych. – To nie wszystkie koszty, jakie musielibyśmy jako gmina ponieść, aby dostosować obiekt do potrzeb i oczekiwań – mówi Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna. I szacuje, że cały remont kosztowałby około 3,5-4 mln zł.

Poważne nakłady są też potrzebne w Przedszkolu nr 1 „Biedronka”. Mieszczące się w zabytkowym lokalu przedszkole jest pod opieką konserwatora zabytków. W przedszkolu „Biedronka” przy ul. Zdunowskiej uczy się w tej wili 143 dzieci. Również tam strażacy stawiali wymagania dotycząca ochoty przeciwpowżarowej, ale dyrekcja uporała się z częścią zaleceń. – Wytyczne, jakie otrzymaliśmy od komendanta straży pożarnej zostały zrealizowane – mówi Julita Janicka-Bożyńska, dyrektorka Przedszkola „Biedronka”.

Obie placówki liczą razem razem 11 oddziałów i zapewniają opiekę dla 270 przedszkolaków. Podobne parametry będzie miało nowe przedszkole, którego budowę zaplanowano przy ul. Zdunowskiej. Obie dyrektorki cieszą się z takiego rozwiązania. Nowe przedszkole ma stanąć na działce obok Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Zdunowskiej. Ale to nieodległa przyszłość. Budowa może ruszy prawdopodobnie w przyszłym roku. A nowoczesne przedszkole powinno być oddane do użytku po wakacjach 2021. koszt – 16-17 mln zł

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • S
    senator

    czwartek, 19 grudnia, 2019

    Jest jeden problem kto zostanie dyrektorem…..???? Rzut monetą

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz