Krotoszyn. Wkrótce otwarcie studiów pielęgniarskich

9
Fot. Pixabay
W lutym rozpocznie w Krotoszynie działać filia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Szkoły w Gnieźnie, w której będzie się kształcić przyszły personel medyczny.

Już w lutym rozpocznie funkcjonowanie w Krotoszynie filia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej kształcąca pielęgniarki. Gnieźnieńska uczelnia wybrała jako lokalizacje Krotoszyn, a więc kuźnia personelu medycznego wróci do tego miasta po kilkunastu latach nieobecności. Powód jest prosty. – Deficyt pielęgniarek na rynku – nie tylko krotoszyńskim, ale w skali całego kraju – mówi Wanda Kruszczyńska, dyrektor policealnej szkoły pracowników służb społecznych w Krotoszynie. To ona jest pomysłodawczynią przywrócenia do Krotoszyna szkoły pielęgniarek, która funkcjonowała w mieście jeszcze na początku XXI wieku. Pomysłowi przyklasnął starosta krotoszyński, a także władze krotoszyńskiego szpitala. – Każde takie miejsce, gdzie kształci się personel medyczny, jest bardzo cenne – zauważa Sławomir Pałasz, rzecznik prasowy Szpitala Powiatowego w Krotoszynie.

To właśnie w krotoszyńskiej lecznicy będą mieć praktyki zawodowe przyszli pielęgniarze. W krotoszyńskim SP ZOZ jest blisko 200 etatów pielęgniarskich. Cztery z nich piastują mężczyźni.

O otwarciu szkoły pielęgniarek mówiło się już dawno. Pierwotnie studia I stopnia miały zacząć działać już jesienią ubiegłego roku. Ale dziekan gnieźnieńskiej uczelni oczekiwał na rekomendację od ministerstwa szkolnictwa wyższego. W końcu wszelkie procedury prawne zostały załatwione. – 21 lutego oficjalnie rozpocznie się rok akademicki – potwierdza Marzena Wiśniewska, kierownik biura promocji i rozwoju powiatu krotoszyńskiego. Studenci będą mieli zajęcia w budynkach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1, czyli w popularnej „Ceramie”.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

  • Za szkolnictwo ponadpodstawowe odpowiedzialny jest Starosta. Przespał taką możliwość w naszym mieście!
   Przecież mamy wspaniałą bazę. Szkołę, zaplecze niezbędne dla realizacji praktyk (szpital, POZ-ty).
   Szkoda…

 1. Wszystkie miasta prezydenckie w Wielkopolskie mają PWSZ-ty. Kalisz (100.700 mieszkańców), Konin (73.700), Piła (73.400), Gniezno (68.900) i Leszno (64.000). Czym Ostrów z 71.900 mieszkańców jest gorszy od tych miast? Chyba tylko w tym, że nasze władze nie mają żadnej wizji miasta. Zajmują się jakimiś nic nie znaczącymi pierdołami typu: becikowe, baseniki otwarte, przedszkola przy skrzyżowaniach itp. W Kaliszu według danych z Wikipedii są:
  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, utworzona w 1999[113]
  Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (utworzony w 1960 jako Studium Nauczycielskie im. Marii Konopnickiej w Kaliszu)
  Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Punkt Informacyjno-Rekrutacyjny w Kaliszu
  Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. prof. Janusza Chechlińskiego w Łodzi, Wydział Ekonomii w Kaliszu
  Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Ośrodek Studiów Zamiejscowych w Kaliszu
  Politechnika Poznańska, filia w Kaliszu
  Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu (wyższa szkoła oficerska)
  Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu

  A w Ostrowie jedynie Wydział Zamiejscowy SAN-u z Łodzi. Czy wymaga to komentarza?

 2. Za szkolnictwo ponadpodstawowe odpowiedzialny jest Starosta. Przespał taką możliwość w naszym mieście!
  Przecież mamy wspaniałą bazę. Szkołę, zaplecze niezbędne dla realizacji praktyk (szpital, POZ-ty).
  Szkoda…

  • Szkoła wyższa to nie szkoła ponadpodstawowa siostro. Studium Medyczne w Ostrowie podlegało marszałkowi województwa nie staroście.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick