Krotoszyn: Tych filmów nie zobaczysz nigdzie indziej

0
Tak unikatowe historie nie będą wyglądały nigdzie indziej aż tak dobrze, jak na ekranie krotoszyńskiego kina Przedwiośnie. Ponad pięćdziesięcioletnia historia miasta zebrana zostanie podczas pięciu wieczorów, które spokojnie można nazwać podróżą do przeszłości. Zabiorą w nie m.in. Franciszek Konrady oraz Dorota Latour.

Projekt “Krotoszyn na wielkim ekranie” to najnowsze “dziecko” Pawła W. Płócienniczaka, pracownika Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury ale i dokumentalisty-amatora i regionalisty. Właśnie rozpoczęła się pierwsza edycja wydarzenia, które rozłożone zostanie na 5 wyjątkowych czwartków. Co takiego wyjątkowego jest w filmach o Krotoszynie, które będzie mógł zobaczyć każdy kto tylko ma na to ochotę? To, że są one nie tak łatwo dostępne.

“Krotoszyn na wielkim ekranie” to kilka filmów dokumentalnych o Krotoszynie i z Krotoszynem w tle. Wczoraj podczas pierwszego seansu w kinie Przedwiośnie mieszkańcy (i nie tylko) mogli obejrzeć “Po pięciu wiekach” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego oraz “Żakinadę na 600-lecie” z 2015 roku. Oba filmy zrealizowano z okazji jubileuszu powstania miasta.

Z każdym kolejnym tygodniem ma być ciekawiej. W czwartek 22. marca o 18:30 wyemitowany zostanie “Telewizyjny Turniej Miast Kłodzko-Krotoszyn” z 1988 roku, czyli jeden z największych programów realizowanych “na żywo” przez TVP w latach 80. – W Krotoszynie było wtedy pospolite ruszenie, turniejem żyło całe miasto. Krotoszyn wtedy wygrał, a w nagrodę miasto otrzymało…śmieciarkę! – wspomina Paweł W. Płócienniczak, manager projektu “Krotoszyn na wielkim ekranie”.

29. marca w kinie “Przedwiośnie” benefis Franciszka Konradego. To jeden z najwybitniejszych regionalistów-dokumentalistów Krotoszyna. Płócienniczak porównuje go nawet do tytułowego bohatera “Amatora”  Krzysztofa Kieślowskiego. Podczas seansu będzie można zobaczyć jego produkcje nakręcone na taśmie filmowej 8 mm! To m.in. “Filmowy przekładaniec”, “Festyn” oraz “Zostańcie jeszcze”.

Już w kwietniu, w pierwszy czwartek miesiąca 5. kwietnia w kinie Przedwiośnie pojawi się Dorota Latour, autorka wyświetlanego filmu “Sendung-Przesyłka” z 2015 roku. Podczas tego samego wieczoru swój twórczy dorobek w postaci kilku krótkich metraży zaprezentuje Paweł W. Płócienniczak. Zobaczymy m.in. “Człowieka z lodówką”, “Nawałnicę” oraz “Gorzki owoc żywota”.

Na finisz festiwalu filmowego, 12. kwietnia na dużym ekranie pojawi się film “Klucze” sprzed trzech lat o ćwierćwieczu krotoszyńskiego samorządu, również w reżyserii Doroty Latour oraz Róży Wojty, ale i drugi film “Po drugiej stronie sucesu” sprzed lat już ponad piętnastu, zrealizowany w cieniu koncertu Andrzeja Cierniewskiego w Krotoszynie.

Co najważniejsze, wszystkie seanse są darmowe, wstęp nie jest biletowany. Szczegóły w materiale filmowym oraz a stronie internetowej Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury.

 

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick