Krotoszyn. Światła vs rondo. Co rozładuje ruch w mieście?

2
Jak twierdzi burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek wielu kierowców ochrzciło to miasto nieco złośliwie nazwą „Rondoszyn” właśnie z uwagi na dużą liczbę rond. Samorząd gminny jak i przedstawiciele starostwa powiatowego twierdzą, że ronda to jedne z najlepszych rozwiązań komunikacyjnych dla zakorkowanych miast. Dlatego teraz, gdy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad proponuje inne metody na rozładowanie ruchu w Krotoszynie – rozpoczyna się dyskusja między GDDKiA a krotoszyńskimi samorządowcami.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jeszcze z końcem 2017 roku zadeklarowała, że w porozumieniu z lokalnymi władzami opracuje koncepcje rozwiązań drogowych w ciągu dróg krajowych 15 i 36, które pozwolą na upłynnienie ruchu w mieście.

W oficjalnym piśmie przesłanym przez GDDKiA czytamy:

„Wykonawca w ramach opracowania ma przygotować warianty obejmujące zarówno budowę rond,  jak i sygnalizacji świetlnej. Następnie Zamawiający, czyli GDDKiA planuje spotkania zarówno z władzami samorządowymi, jak i zarządcami dróg w celu podjęcia ostatecznej decyzji co do sposobu rozbudowy tych dróg i przygotowania projektu budowlanego i wykonawczego.” [GGDKiA]

Władze lokalne wierzą, że GDDKiA zdecyduje się na budowę rond zamiast sygnalizacji świetlnych. Choć wariant, za którym optują samorządy jest droższy, to według nich – lepszy. Zdania kierowców są oczywiście podzielone, choć ronda z reguły cieszą się uznaniem zmotoryzowanych. Szybko rozładowują ruch, nie są też narażone na usterki techniczne tak jak sygnalizacje. Jedno jest pewne – kierowcy oczekują w Krotoszynie płynniejszego ruchu. Jak dotąd władze w Krotoszynie były zadowolone ze współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg, więc wierzą, że i tym razem uda się wypracować kompromis.

A więc ronda czy światła wyzwolą krotoszyńskich kierowców od stania w korkach? Jeszcze w lutym samorządowcy oraz przedstawiciele GDDKiA mają spotkać się i wypracować odpowiednie dla ruchu rozwiązania. Obecnie najbardziej newralgiczne miejsca w Krotoszynie w tzw. godzinach szczytu to ulice Zdunowska, Kobylińska, Sienkiewicza oraz Mickiewicza.

Szczegóły w materiale filmowym.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Zdunowska? przecież tam ruch odbywa się na bieżąco. Tylko ronda przy targowisku i domu handlowym, są w stanie rozładować korki i usunięcie świateł na skrzyżowaniu Sienkiewicza z Mickiewicza.

  2. najlepiej pomogła by obwodnica Krotoszyna żeby wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta tak jak było w Jarocinie obwodnica została wybudowana i już nie ma aż takich korków jest lużniej jak przed wybudowaniem jej bo w połowie winowajcą korków w mieście jest ruch tranzytowy

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick