DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Krotoszyn pomaga Ukrainie. Sprawdź, gdzie uchodźcy mogą uzyskać pomoc

Punkt wydawania odzieży uchodźcom z Ukrainy na krotoszyńskim rynku powstał z inicjatywy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, jednak funkcjonowanie tego miejsca nie byłoby możliwe bez pomocy wolontariuszy.

Magazyn mieści się pod adresem Rynek 32. – Punkt otwarty jest w poniedziałki, wtorki i czwartki od godziny 12.00 do 16.00. Dodatkowo w poniedziałki między 18.00 a 21.00 mamy kolejną grupę wolontariuszy, którzy przychodzą na dyżury rozdawać artykuły higieniczne oraz żywność – informuje Agata Kajewska, wolontariuszka w punkcie pomocy uchodźcom na krotoszyńskim rynku.

W trakcie jednego dnia pomoc otrzymuje nawet 80 osób. Rzeczy w dalszym ciągu można przynosić, jednak zapotrzebowanie jest na konkretne artykuły. Potrzebne jest m.in. obuwie sportowe i letnie w rozmiarach od 24 do 45, a także ręczniki, pościele i prześcieradła.

W wyjątkowych sytuacjach punkt może zostać udostępniony poza godzinami otwarcia. – Jeżeli ktoś przyjedzie późno bądź sytuacja jest kryzysowa, to proszę o telefon. Mój numer to 602 102 842. Można śmiało dzwonić o różnych porach – mówi Krzysztof Manista, prowadzący punkt pomocy uchodźcom na krotoszyńskim rynku.

Kolejną formą pomocy dla uchodźców zza wschodniej granicy jest magazyn żywności i środków czystości funkcjonujący w budynku Domu Seniora przy ulicy Kobierskiej 7. Miejsce czynne jest we wtorki i w czwartki w godzinach od 13.00 do 15.00.

Do tej pory z tego rodzaju pomocy skorzystało około sześciuset osób. Zbiórka nie została zakończona, jednak tak samo jak w przypadku odzieży, także w tym magazynie potrzebne są konkretne artykuły. – Najbardziej prosimy o przynoszenie proszków do prania, płynów do płukania i mycia naczyń oraz żywności i wody w butelkach – tłumaczy Katarzyna Kulka, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krotoszynie.

Jak informują pracownicy tamtejszego magistratu – uchodźcom, którzy do tej pory przyjechali do Krotoszyna, udało się znaleźć schronienie u prywatnych osób. Miasto przygotowało jednak ok. 50 miejsc w hali sportowej przy ulicy Młyńskiej, w której uciekający przed wojną mogą znaleźć tymczasowe schronienie.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz