Krotoszyn. Nie ma pieniędzy, burmistrz wyłączy uliczne latarnie?

22
Budżet na 2020 rok dla Krotoszyna nie przedstawia się optymistycznie. Samorząd będzie mocno zaciskał pasa, a inwestycje zostaną okrojone do niezbędnego minimum. Tym niemniej na wydatki majątkowe przeznaczone będzie ponad 40 mln zł. Burmistrz Krotoszyna zaproponował jedną z opcji zaoszczędzenia pieniędzy. Krotoszyn miałby w nocy pogrążyć się w ciemnościach.

Dochody Gminy i Miasta Krotoszyna w 2020 roku wyniosą ponad 194 miliony złotych. Wydatki o dwa miliony więcej. Mimo takiej kwoty na zagospodarowanie, władze samorządu zaznaczają, że z tak trudnym budżetem nie mieli jeszcze do czynienia.

Samorząd musi szukać oszczędności. Na pewien pomysł wpadł Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna. Jego zdaniem, oświetlenie uliczne w nocy może zostać całkowicie wyłączone. – To na razie tylko propozycja. Nie podjęto jeszcze żadnych kroków w tej sprawie. Nie wydaje mi się jednak żeby oświetlenie uliczne było w nocy potrzebne – wyjaśnił Franciszek Marszałek.

Z tym pomysłem nie godzi się wielu mieszkańców Krotoszyna. Swój sprzeciw wyrażają za pośrednictwem krotoszyńskich mediów. Krotoszyn posiada zakłady pracy, gdzie pracuje się zmianowo. Nikt z krotoszynian nie chce wracać z pracy w całkowitych ciemnościach. – Wiele miast rezygnuje z oświetlenia ulic w nocy i nie jest to duży problem – dodaje Marszałek.

Koszty związane w ulicznym oświetleniem w 2019 roku wyniosły blisko 2,5 miliona. W tym roku samorząd przeznaczył na ten cel niecałe dwa miliony. W kwocie tej uwzględnia się zakup energii elektrycznej oraz konserwację latarni.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

22 KOMENTARZE

 1. To Krotoszyn jest bogatym miastem. Ma 28 tysięcy mieszkańców, a na inwestycje wyda 40 milionów. Dla porównania 70. tysięczny Ostrów ma na inwestycje 32 miliony. Jaki ten Ostrów jest dziadowski!

  • Tak? Naprawdę? A w Ostrowie z czego? Na inwestycje idzie 32 miliony, a z tego 6 milionów zostanie sfinansowane długiem w postaci deficytu budżetu za 2020 rok, a 20 milionów Ostrów pożycza w banku. Czyli tak patrząc rzeczywiście z budżetu Ostrowa w tym roku na inwestycje będzie aż 6 milionów…

 2. Marszałek, a na rewitalizacje Alei i Błoni pieniądze są? I to grube miliony? Nie ma tylko pieniędzy na wywóz śmieci i prąd. Nie dość, że przejścia dla pieszych na głównych ulicach nie są oświetlone to jeszcze wszystko wyłączą. Do dymisji burmistrzu, wstydu oszczędź.

 3. Burmistrz Krotoszyna powinien kandydować do nagrody „Złote usta „… Cytat :”Nie wydaje mi się jednak żeby oświetlenie uliczne było w nocy potrzebne” – wyjaśnił Franciszek Marszałek. Każdy przecież wie , że oświetlenie uliczne potrzebne jest w dzień !!!

 4. A może by tak ograniczyć wynagrodzenie burmistrza i zwolnić kilku niepotrzebnych urzędników, zmniejszyć diety rady i już będzie można oświetlać Krotoszyn. Oszczędności niech pan burmistrz poszuka w swojej kieszeni, a nie naraża ludzi wracających z pracy na niebezpieczeństwo.

 5. XXI Wiek i ciemność w mieście. Przecież zamiast autobusów mogą dorożki wozić pasażerów, a może na wieże widokową się kupiec znajdzie….

 6. Witam w Krotoszynie nie ma juz nic. A teraz ma byc jeszcze ciemno! Kpina. Dla Mlodziezy nie ma nic tu , dla dzieci stare place zabaw, ostrow ma kompielisko dla mlodziezy i dzieci jest frajda. A tu trzeba jechac z rodzina za krotoszyn by spedzic fajne wakacje wole!!! Jaki Burmistrz takie miasto.

 7. Proponuję burmistrzowi znaleźć pracę (jakąkolwiek) w ten sposób dowie się, że jednak latarnie są potrzebne. Ponadto dowie się co o nim myślą mieszkańcy gdy będzie szedł do pracy lub z niej wracał pieszo (np z mahle lub z Dino) Widać burmistrz ma braki w informacjach lub po prostu jest egoistą (nie widzę tu hejtu mówi mi to efekt jego pracy i np wybudowanie SOBIE asfaltowej drogi pod dom i nie dalej)

 8. Wstyd panie burmistrz, w tym wieku miasto bez oświetlenia, jak tak można, a może pensje Pana obciąć zamiast odciąć prąd? Szkoda słów, wstyd i brak słów

 9. Zlikwidujmy jeszcze szpital, wystarczy modlitwa,odetnijmy internet,bo to dzieło szatana,i spalmy szkoły, głupimi łatwo się rządzi.A potem proponuje ciemna noc oczyszczenia, kamieniami łupanymi oczywiście!!!

 10. Prawda jest taka: gdyby była formalna możliwość i Krotoszyn wyszedłby że spółki oświetleniowej, to:
  1. Mógłby taniej kupić energię na wolnym rynku.
  2. Mógłby zlecić konserwację sieci oświetleniowej taniej.
  3. Nie płaciłby ukrytych kosztów przy każdej inwestycji.
  4. Zlecając to swojej spółce miejskiej oszczędzasz VAT od inwestycji.
  I tak dalej.
  Już poprzedni burmistrz chciał wyjść z tego bagna.
  Krotoszyn finansuje np. Kalisz, Ostrów, Turek będąc w spółce

 11. Już czaczal wyłączać prąd. Od wczoraj najnowsza chlubakrotoszyna została pozbawiona prądu. Ciemność nastała. Jak można wydać pieniądze na remont a teraz wyłączyć oświetlenie. Kto zapłaci za uszkodzone pojazdy jeśli jakiś wandal zniszczya rynek oświetlony cały na jednym słupie po kilka lamp. Ratusz oświetlony że go z kosmosu widać. . Nie NATO Pan Marszałek został burmistrzem by teraz oleac swoich wyborcow

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick