Krotoszyn. Czy pałac Gałeckich da się uratować?

5
Pochodzi z połowy XX wieku, ale już w szesnastowiecznych kronikach są o nim wzmianki. Pałac Gałeckich w sercu krotoszyńskiego parku był dawniej perłą turystyczną, a dzisiaj odstrasza. Patrząc na to jak dosłownie sypie się obiekt, trudno sobie wyobrazić, że jeszcze kilka dni temu był siedzibą instytucji publicznej.

W dwóch pomieszczeniach zabytku swoją siedzibę miała krotoszyńska filia Biblioteki Pedagogicznej w Kaliszu. Książnica nie przyciągała czytelników, wręcz przeciwnie. Dlatego swoją nową siedzibę znalazła w części Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie, tzw. „ceramiku”. – Pierwotnie był tu internat. Później, kiedy zmalało zapotrzebowanie na specjalistów od ceramiki i zlikwidowaliśmy kierunek sale sypialne przekształcono w klasy. My również borykamy się z brakiem uczniów, grup jest coraz mniej, więc oddaliśmy pomieszczenia na potrzeby Biblioteki i mieścimy się spokojnie w tym co mamy, czyli w aż sześciu budynkach szkoły – mówi Mirosława Cichowlas, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie. Nowa siedziba filii Biblioteki dla studentów pedagogiki i pracowników naukowych zastąpiła dotychczasową siedzibę placówki w pałacu Gałeckich.

Co dalej z zabytkiem? Jest już całkowicie opuszczony, co z każdym dniem oznacza jeszcze większe popadanie w ruinę. Wyremontowanie zabytku to inwestycja na co najmniej kilka milionów złotych. Obiektem zarządza Urząd Marszałkowski w Poznaniu, plany samorządu zakładają, aby pałac przejęło Ministerstwo Kultury. To oznaczałoby, że jest szansa na jego gruntowną modernizację. Starostwo powiatowe w Krotoszynie liczy, że Ministerstwo wyrazi zgodę na zaadaptowanie budynku na potrzeby Szkoły Muzycznej I stopnia.

Szczegóły w materiale filmowym oraz w dzisiejszych „Wydarzeniach” telewizji Proart.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. Tam już zainwestowano w remont dachu zamiast ruszyc z remontem jakby była kasa na całość. Ale tak to jest jak ludzie od muzyki biorą się za remonty.

  2. Ja uważam, ze płac w sercu parku powinien być przekształcony w ośrodek kulturowy – na parterze duża sala na eventy – śluby, spotkania, czytanie książek itp, górne sale spokojnie mogłyby być przerobione na hotelik dla przyjezdnych, a piwnice na winiarnie:) pięknie byłoby tam poodpoczywać a i sam mógłby na siebie zarobić – nie ma czegos takiego w naszej okolicy.

  3. miasto bezwzglednie powinno samo usilnie starać sie wyremontować ten pałac, bo krotoszyn nie posiada tak atrakcyjnych zabytków, dlatego leży to w jego interesie, a nie oddalanie problemu

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick