Krew i osocze potrzebne na cito! W potrzebie emerytowany strażak!

0
Fot. Łukasz Cichy
Centra Krwiodawstwa wciąż apelują o oddawanie krwi, bo jej zapasy są bardzo niskim poziomie. Potrzebne jest także osocze od wszystkich tych, którzy przeszli już zakażenie koronawirusem. To właśnie ich dar pomaga w walce z chorobą COVID-19 wszystkim, którzy wymagają hospitalizacji. Wśród nich jest dh. Waldemar Florkowski, emerytowany strażak PSP w Krotoszynie i prezes OSP w Krotoszynie.

Zapasy krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu nie ulegają zmianie. Wszystkie grupy krwi są na bardzo niskim poziomie. Krew może oddać każda osoba bez żadnych objawów chorobowych i spełnia wszystkie warunki.

Fot. RCKiK Kalisz

Specjaliści alarmują także o bardzo małych zapasach osocza od ozdrowieńców. Jest ono niezwykle potrzebne podczas leczenia innych zakażonych, u których przebieg choroby COVID-19 przyjął groźniejszą odmianę i wymagają oni hospitalizacji. W ciężkim stanie w szpitalu znajduje się dh. Waldemar Florkowski, emerytowany strażak Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie oraz prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krotoszynie. Stwierdzono u niego zakażenie koronawirusem i obecnie walczy o powrót do zdrowia. O dobre serce i pomoc proszą m.in. strażacy z powiatu krotoszyńskiego.

🚨🚨🚨POTRZEBNA POMOC❗🚨🚨🚨OSP ZdunyOSP BiadkiOSP KuklinówOSP LutogniewOSP DobrzycaOsp ChwaliszewOSP Blizanów -…

Opublikowany przez Ochotnicza Straż Pożarna Krotoszyn Wtorek, 20 października 2020

Kto może oddać osocze, by pomóc w walce z COVID-19? Każdy, kto został uznany za ozdrowieńca i od momentu ustąpienia objawów minęło 28 dni. Nie ma mniej niż 18 lat i nie więcej niż 60 lat. Musi także spełnić wszystkie pozostałe warunki krwiodawcy. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się  na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza.

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane.

By oddać osocze, należy umówić się na wizytę w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. TU ZNAJDZIESZ NUMERY TELEFONÓW.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick