Kremacji coraz więcej. Wszystkie miejsca wyprzedane…

3
Liczba kremacji w Polsce przekroczyła 100 tys. rocznie. To 300 razy więcej niż ćwierć wieku temu, kiedy w Polsce otwarto pierwsze krematorium. Obecnie w naszym kraju spopiela się około 30 proc. ciał. Powody są dwa. Pierwszy – to wola zmarłego, druga to pieniądze. Kremacja zwłok i pochówek w urnie jest tańszy od tradycyjnego w trumnie.

Obecnie działają w Polsce 54 krematoria. Spopielanie zwłok jeszcze 10 lat temu stanowiło niespełna 7 proc. wszystkich pochówków. Obecnie spopiela się w Polsce od 27-30 proc. ciał.

Planowana jest rozbudowa kolumbarium na jarocińskim cmentarzu komunalnym o co apelowali także tamtejsi przedsiębiorcy pogrzebowi. – Zainteresowanie takimi usługami jest bardzo duże – mówi Leszek Cieślak, przedsiębiorca pogrzebowy.

Trwa opracowywanie dokumentacji projektowej zagospodarowania jarocińskiej nekropoli, w której zlokalizowane zostaną nisze urnowe. Zgodnie z planami Zakładu Usług Komunalnych w Jarocinie pierwszy etap prac ma rozpocząć się w drugiej połowie roku.

Póki co gotowa jest koncepcja realizacji zadania. Zgodnie z nią zagospodarowana zostanie kwatera z przeznaczeniem na nisze urnowe. Kwatera zabudowana zostanie jednolitymi poziomymi płytami nagrobnymi.  – Ostateczny wygląd zostanie szczegółowo przedstawiony w dokumentacji projektowej, wówczas też poznamy koszty tej inwestycji – dodaje Marcin Leśniak, prezes ZUK-u.

W chwili obecnej brak już nieufności ze strony społeczeństwa do tej formy pochówku, a co za tym idzie zainteresowanie wykupieniem nisz na urny jest spore. Miejsc w istniejącym kolumbarium już nie ma. – Wszystkie miejsca, które wybudowaliśmy w ubiegłym roku, zostały sprzedane. Mamy też kilkanaście rezerwacji na nisze, które dopiero mają powstać – informuje Marcin Leśniak.

Cena za wykup miejsca na urnę w kolumbarium na 40 lat wynosi 1.700 zł.

źródło: jarocin.pl

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. kiedy podobne miejsce powstanie w Ostrowie? teraz aby pochować urnę należy wykupić normalne miejsce jak na trumnę.. chyba, że mafia grobowo – kościelna trzyma na tym rękę aby podobne miejsce nie powstało…

  2. na cmentarzu Bema w Ostrowie nawet po zimie nie posprzątane ścieżki a o nowych ani widu ani słychu tylko prolongata to jest bardzo smutne .

  3. Zawsze są wojny o krematoria, tak jak z Hadesem w Lublinie gdzie było tyle protestów, a jednak powstało i teraz działa praktycznie bez przerwy… Taka forma jest tańsza od tradycyjnego pochówku więc tez nie dziwi mnie taka decyzja wielu rodzin…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick