Koźmin Wlkp. Są nowe lampy, będą ławki i odnowiony staw w parku

0
Park Miejski w Koźminie Wielkopolskim jest jednym z nielicznych w Polsce, które zachowały swój pierwotny kształt i wygląd. Teren ten pamięta wiek XIX i powstawał jako otoczenie zabytkowego dziś zamku władców Koźmina. W 1867 roku w tym niewielkim miasteczku utworzona została jedna z pierwszych w kraju Szkół Ogrodniczych, najlepsi specjaliści mieli więc pod swoją opieką park. Dziś to także oczko w głowie lokalnego samorządu, który tą właśnie atrakcją chce przyciągać turystów.

Samorząd inwestuje w park, by utrzymać jego atrakcyjność na wysokim poziomie i by było w nim bezpiecznie. Właśnie dlatego wymieniono lampy w parku, ta inwestycja rozpoczęła się jeszcze w poprzednim roku, była podzielona na dwa etapy. Park oświetla teraz 37 lamp LED-owych. Wymiana lamp kosztowała gminę ponad 90 tysięcy złotych. I to nie koniec, bo za moment ruszą kolejne prace.

Gmina nie korzysta z dofinansować zewnętrznych, rewitalizacja parku pokrywana jest w całości z gminnego budżetu. Tylko w tym roku rewitalizacja parku pochłonie około 150 tysięcy złotych. Będzie odnowiony staw, pojawią się też nowe ławki i kosze na śmieci.

Dodać należy, że wszystkie prace w ponad czterohektarowym parku przebiegają pod okiem konserwatora, bo park w 2002 roku został wpisany do rejestru zabytków. Szczegóły w załączonym materiale filmowym.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick