DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kościół w kształcie krzyża ma nowy dach [ZDJĘCIA]

Zabytkowy kościół w Sobótce doczekał się nowego poszycia. Wreszcie dobiegły końca prace, które rozpoczęto w drugiej połowie ubiegłego roku. Inwestycja pochłonęła ok. 350 tys. zł. – Położenie nowej dachówki było konieczne, bo dach w niektórych miejscach zaczął przeciekać i pojawiła się wilgoć – wyjaśnia ks. kan. Jan Ignasiak, proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. – Pomagaliśmy, finansowo kiedy był remont posadzek, renowacja ołtarzy czy teraz kiedy była wymiana dachu – dodaje Antoni Hadryś,  zastępca wójta gminy Ostrów Wielkopolski.

Jak informują władze, rodzaj dachówki wybrany do wykonania remontu, nie był przypadkowy. – Model dachówki typu mnich-mniszka ma specyficzny układ z pionowymi liniami i szczególnie na dużych powierzchniach pokrycia nadaje budynkowi elegancki wygląd – dodają urzędnicy. Jak informują, obok tzw. dachówki karpiówki jest to najstarszy typ dachówek ceramicznych. Ich kształt pozostaje niezmieniony od tysięcy lat.

Kościół w Sobótce jest uznawany za najstarszy wczesnogotycki obiekt sakralny na terenie Diecezji Kaliskiej. Został wybudowany w 1520 roku na fundamencie w kształcie krzyża.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz