DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Kontener na tekstylia, ale tylko w jednym miejscu. Radni pytają i apelują

Od nowego roku ubrań nie wyrzucimy do odpadów zmieszanych, ale musimy oddać je na tzw. PSZOK. Pojawił się również kontener, który jest do dyspozycji mieszkańców całą dobę. Radni pytają jednak o kolejne kontenery.

Fot. UMOstrów

Od 1 stycznia 2025 roku zaszły zmiany. Odzież nie może już lądować w przysłowiowym „koszu”. PSZOK-i zostały zobowiązane uchwałą rady miejskiej do odbioru od mieszkańców użytych ubrań i tekstyliów na terenie dwóch punktów w Ostrowie. Odpady te zostaną zabrane w ilości transportowej i przekazane do dalszego zagospodarowania w celu poddania ich odzyskowi – tłumaczy Wojciech Majchrzak, kierownik PSZOK w Ostrowie Wielkopolskim. Odpady muszą być także segregowane. Osobno tekstylia, czyli m.in. firany, obrusy, zasłony, koce, itd oraz osobno odzież, którą nosiliśmy na codzień.

Odzież można oddawać w godzinach otwarcia PSZOK-u:

ul. Staroprzygodzka 121

  • poniedziałek: 9:00–18:00
  • wtorek–piątek: 8:30–16:30
  • sobota: 8:00–12:00

ul. Batorego 35

  • wtorek–piątek: 7:30–16:30
  • sobota: 9:00–13:00
  • poniedziałek: nieczynne

Władze miasta zdecydowały jednak, że po zamknięciu obu punktów, wystawiony zostanie dodatkowy kontener, by mieszkańcy mogli z niego korzystać poza godzinami funkcjonowania PSZOK-ów. Póki co, jest tylko jeden. – Jest on ustawiony przed siedzibą MZO przy ulicy Staroprzygodzkiej 138 w Ostrowie Wielkopolskim. 

O większą liczbę takich kontenerów apeluje m.in. radny Jakub Paduch. – Na zeszłotygodniowej sesji zapytałem więc o możliwość umieszczenia takich mniejszych kontenerów w monitorowanych punktach na terenie miasta, żeby nie trzeba było jechać ze zużytą odzieżą do PSZOK na drugim końcu Ostrowa. Póki co, w poniedziałek Urząd Miejski na swojej stronie opublikował informację, że przed MZO przy ulicy Staroprzygodzkiej 138 ustawiono kontener, który będzie dostępny dla Was całą dobę. Liczę, że w odpowiedzi pisemnej pojawi się też otwartość na umieszczenie takich pojemników również w innych punktach, np. przy obiektach miejskich spółek – informuje w mediach społecznościowych.

Z kolei radny Łukasz Jędrzejak w swojej interpelacji zgłasza, że nie dla wszystkich mieszkańców, taki system odbioru odzieży jest optymalny. – Czy Urząd Miasta monitoruje sytuację związaną z odbiorem nowej frakcji tj. tekstyliów? Czy w mieście ponownie będzie można oddać używaną odzież w dobrym stanie, która niekoniecznie nadaje się do wyrzucenia na wysypisko śmieci, do specjalnych pojemników? – pyta radny.

W momencie pisania artykułu na stronie Biuletynu Informacji Publicznej nie widnieje odpowiedź władz miasta na obie interpelacje.

Napisz do autora

Komentarze (4)
  • B
    budyń

    piątek, 7 marca, 2025

    Rozdać po 1 worku np.koloru czerwonego i odbierać razem z żółtymi

    Odpowiedz
    • GD
      Gospodyni domowa

      piątek, 7 marca, 2025

      Popieram – zamiast z jedna parą zużytych rajstop biegać na drugi koniec miasta lub gromadzić zużyte tekstylia w domu – tylko nie wiem gdzie – kalkulowało się transportować do PSZOK-u

      Odpowiedz
      • Ł
        Łukasz

        piątek, 7 marca, 2025

        Droga Paniusiu, niech Pani nie przesadza,że z jedną parą rajstop będzie Pani biegała na drugi koniec miasta. A z drugiej strony wyszłoby to Pani na zdrowie

        Odpowiedz
  • GD
    Gospodyni domowa

    piątek, 7 marca, 2025

    Popieram – zamiast z jedna parą zużytych rajstop biegać na drugi koniec miasta lub gromadzić zużyte tekstylia w domu – tylko nie wiem gdzie – kalkulowało się transportować do PSZOK-u

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz