Koniec pewnej epoki. Znika Gazeta Ostrowska

17
Fot. www.gazetaostrowska.pl
To już oficjalna wiadomość. W środę ukaże się ostatnie wydanie Gazety Ostrowskiej. Tygodnik zostaje przejęty przez Kurier Ostrowski. Gazeta po 123 latach od pierwszego wydania, kończy działalność pod znaną dotychczas nazwą.

Tytuł Gazeta Ostrowska istnieje od 1896 roku. Jest więc na lokalnym rynku już 123 lata. W swojej historii był wydawany w różnych cyklach wydawniczych. Od 1896 do 1930 roku była ona tygodnikiem, następnie w latach 1949-1955 pojawiała się jako dodatek do Gazety Poznańskiej. Od 1958 do 1963 wydawana była raz w miesiącu, by w latach 1989-1998 powrócić do formy tygodnika.

W kioskach pojawiała się w każdy poniedziałek i środę. Można było w niej przeczytać o tym, co dzieje się w samorządzie, kulturze, sporcie i religii. Nie brakowało także publicystyki.

Kurier Ostrowski to tytuł równie znany co Gazeta Ostrowska. Pierwsze wydanie ukazało się już w 1932 roku. Właścicielami było małżeństwo Neumannów. Na początku rozdawano bezpłatne egzemplarze, które drukowane i redagowane były w prywatnej firmie. Dwa lata później wstrzymano działalność, by powrócić w 1991 z inicjatywy Radosława Balickiego i Krzysztofa Maciejewskiego.

W swoich najlepszych latach działalności gazeta ukazywała się trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i soboty. Kiedy jednak pozycja prasy zaczęła słabnąć, zdecydowano się na publikację wydania tylko raz na tydzień.

„Decyzją wydawcy, tytuł zmienił właściciela i w związku z tym Gazeta Ostrowska przestaje ukazywać się w dotychczasowej formie” – napisał w swoim felietonie Jarosław Wardawy.

Jaki los czeka Ostrowską? Czy będzie ona „dodatkiem” do Kuriera? Co stanie się z dziennikarzami i dotychczasowymi pracownikami Gazety Ostrowskiej? – te pytania zadamy Jarosławowi Wardawemu w piątkowym wydaniu programu Telewizji Proart „Loża bardzo prasowa”. Oglądajcie w piątek o godzinie 18:20.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

17 KOMENTARZE

 1. W tym Ostrowie to nie ma już nic,były ZNTK,był browar,był młyn,był ZAP,była gazeta Ostrowska.Teraz będą tylko drogie śmieci i Droga Pani Klimek SZKODA

  • Ale jest za to karta seniora. Jak senior zgubi dowód osobisty, to będzie miał następny i nie zapomni, że jest już seniorem.

 2. Osobiscie kupowałem obie gazety i muszę stwierdzić że od zmiany Kurier Ostrowski jest zdecydowanie lepszą gazetą i nikomu nie wchodzą w du..

 3. Jak można doprowadzić do likwidacji do likwidacji gazety ze 123 letnią tradycją? Toć to 123 lata historii Ostrowa Wielkopolskiego. Jakie są tego przyczyny? Szkoda wielka i wstyd. Może ktoś to wyjaśni.

 4. Czyli Ostrów zostaje tylko z prasą nacjonalistyczną, bo taki jest Kurier od kiedy zmienił się właściciel i taka będzie Ostrowska, o ile w ogóle będzie…

 5. Pamiętam jako dzieciak kupowałem mojej ś.p. babci gazetę Ostrowską 🙂 Będąc coraz starszym czytałem coraz więcej,bo było wiele ciekawych artykułów,które nawet kolekcjonowałem. Ale teraz poziom był już słaby,może też przez to,że Internet wygrał walkę o czytelnika…a szkoda…kończy się też jakby pewien etap życia

 6. smutne ale prawdziwe dobrze się sprzedająca gazeta znika z rynku w ten sposób się zarabia dużą kasę na ponad 126 letnim tytule ,,Gazety Ostrowskiej”

 7. Największe wzięcie i tak ma Nasz Rynek i Informator, ot jak się go za darmo dostaje to mimo samych reklam największe zainteresowanie jest.
  A jeśli do tego, czytamy tam, jaki Ostrów miodem i mlekiem płynący to i sens życia się zmienia…… Szkoda, że dla równowagi o porażkach Miasta tam nie piszą…..

 8. Jaki los czeka Ostrowską? Czy będzie ona „dodatkiem” do Kuriera? Co stanie się z dziennikarzami i dotychczasowymi pracownikami Gazety Ostrowskiej? – te pytania zadamy Jarosławowi Wardawemu w piątkowym wydaniu programu Telewizji Proart „Loża bardzo prasowa”. Oglądajcie w piątek o godzinie 18:20.

  To zapowiedź materiału. Ale odpowiedzi na te pytania jakoś nie było. Chyba, że przeoczyłem?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick