Koniec kolejek do punktu paszportowego? Jest dodatkowe „okienko”

0
Długie kolejki w Terenowym Punkcie Paszportowym w Starostwie Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim mają szanse stać się przeszłością. Od dziś działa dodatkowe "okienko" do obsługi osób ubiegających się o wydanie paszportu. Tym samym łącznie troje pracowników zajmuje się przyjmowaniem wniosków o te dokumenty. Wprowadzono też udogodnienia techniczne, które mają przyspieszyć obsługę klientów.

Do tej pory by wyrobić dokument paszportu w ostrowskim terenowym biurze paszportowym działającym w budynku starostwa powiatowego trzeba było uzbroić się w cierpliwość. Długie godziny oczekiwania w kolejce do złożenia wniosku, a później tygodnie czekania na odbiór dokumentu były niestety faktem. – Sygnały o dużych kolejkach w punkcie paszportowym w Ostrowie Wielkopolskim miałem już dwa lata temu, jeszcze zanim zostałem wojewodą. Także moja rodzina spotykała się z problemem długiego oczekiwania na obsługę w tym punkcie. Dlatego już jako wojewoda podjąłem decyzję o poszerzeniu działania punktu. Po analizie zdecydowałem o zatrudnieniu dodatkowej jednej osoby i utworzeniu dla niej miejsca do obsługi interesantów – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, który zainicjował poszerzenie ostrowskiego punktu paszportowego.

Powiat ostrowski i Wielkopolski Urząd Wojewódzki, który jest organem nadzorującym pacę punktu paszportowego podzieliły się kosztami powiększenia biura po połowie. Za ok. 60 tysięcy powiat zainwestował w remonty, prawie tyle samo urząd wojewódzki przeznaczył na zatrudnienie pracownika czy wdrożenie inteligentnego systemu kolejkowego. Będzie działał nowoczesny system „numerkowy”, ale wystartuje dopiero po pandemii. W aktualnym reżimie sanitarnym obowiązuje nieco inny tryb pracy. – Klienci są umawiani telefonicznie i przychodzą na ustalony dzień i godzinę. Mogą przyjść bez problemu, bo starostwo powiatowe póki co jest otwarte dla wszystkich klientów. Każdy musi jednak dostosować się do określonych restrykcji sanitarnych, które są nałożone i obowiązują każdego – wyjaśnia sekretarz powiatu Mirosław Rychlik.

Warto właśnie teraz rozważyć wyrobienie sobie nowego paszportu, jeśli zachodzi taka potrzeba. Z racji ograniczonych możliwości podróżowania – wiele osób nie potrzebuje aktualizować dokumentów, stąd kolejki są niewielkie. A paszportów tylko w Ostrowie Wielkopolskim w 2019 roku wydano około 11 tysięcy.

Aktualnie w Wielkopolsce działa 10 biur zajmujących się wydawaniem paszportów. – Obecnie jesteśmy na etapie analizy i być może w tym roku lub na początku przyszłego powstanie kolejny punkt paszportowy w Wielkopolsce – zdradza wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick