Konflikt w sprawie DK25. Mieszkańcy wsi protestują

2
Mieszkańcy wsi Czekanów poinformowali, że wizytę złożyli im przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i prosili o wypełnienie ankiety dotyczącej rozbudowy DK25. Według planów wieś ma zostać podzielona, niektóre domy zburzone, a przy jeszcze innych mają stanąć bariery energochłonne. Życie części mieszkańców ma znacznie się skomplikować przez utrudnione dojazdy do szkoły, czy pracy.

W mediach społecznościowych Sołectwa Czekanów pojawił się list podpisany przez sołtysa wsi. Wynika z niego, że 3 listopada niektórych mieszkańców odwiedzili przedstawiciele GDDKiA celem przeprowadzenia ankiety dotyczącej nowego/kolejnego projektu rozbudowy DK25 Ostrów-Konin w Czekanowie. „W ankiecie ujęto tylko jeden wariant, który przedstawia absurdalną rozbudowę DK25 utrudniającą dojazdy dzieci do szkoły jak również mieszkańców do pracy zarówno w Ostrowie i Kaliszu” – piszą oburzeni mieszkańcy.

CZYTAJ: Dron będzie sprawdzał jakość dymu. Program antysmogowy w Gminie Jarocin

Mapy dołączone do ankiety miały nie być aktualne i nie przedstawiały rzeczywistego faktu zabudowań. Mieszkańcy informują także, że nie przedstawiono im drugiego wariantu rozbudowy pomimo tego, że taki istnieje. „Nie poinformowano innych zainteresowanych mieszkańców, przedsiębiorców z ulic Krańcowej, Szkolnej, Mostowej których również ten wariant bezpośrednio dotyczy (cały tabor transportowy firm działających na terenie sołectwa Czekanów będzie przebiegał wspomnianymi ulicami, ale wg. GDDKiA jest OK. – 100 przejazdów dziennie samochodów transportowych po 40 ton” – czytamy w liście.

Mieszkańcy Czekanowa skarżą się także, że GDDKiA nie wzięła pod uwagę także komunikacji miejskiej dojeżdżającej do wsi oraz dojazdów do wszystkich posesji oraz firm, które mają swoje siedziby na terenie sołectwa. Właścicielom domów, które mają zostać wyburzone nie przedstawiono kosztorysów, a cała wioska ma zostać podzielona ekranami energochłonnymi. Niektóre posesje będą miały ekrany lub drogę dojazdową przed drzwiami wejściowymi. „Zaprojektowanie drogi na innych szlakach z zachowaniem starej DK25 dałoby mieszkańcom Czekanowa alternatywę swobodnego i bezpiecznego dojazdu rolników do pól, dzieciom do szkoły i kościoła, dorosłym do pracy!” – apelują.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. ale w czym problem,od wielu lat wiadomo,że zostawiony jest teren pod poszerzenie drogi do kalisza i teraz nagle hałas , że ruch się zwiększy ??!! jakoś w Długołęce itp ludziom to nie przeszkadzało,doszli do kompromisu i po temacie. A najwięcej szczeka pewna pani co ma znanego męża…żałosne

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick