Kolejny protest przed ostrowskim sądem [ZDJĘCIA]

21
W poniedziałek o godzinie 19.00 odbył się kolejny protest przed Sądem Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim. Zorganizowany przez Ostrowski Łańcuch Światła zgromadził ponad 20 osób. Uczestnicy chcieli w ten sposób wyrazić sprzeciw związany z reformą sądownictwa w Polsce.

Protestujący mówili, że istnieje szansa, aby Sąd Najwyższy w Polsce uniknął losu Trybunału Konstytucyjnego i nie będzie w nim „sędziów-dublerów”. Jeśli wpłynie wniosek Komisji Europejskiej do Trybunału Stanu Unii Europejskiej w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, trybunał może wydać wniosek w trybie pilnym o tzw. zabezpieczeniu tej ustawy. Będzie to oznaczać, że wymiana sędziów w Sądzie Najwyższym zostanie wstrzymana.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

– Oby ten ostatni gwóźdź do trumny trójpodziału władzy nie został przybity. To jest zamach na władzę sądowniczą w Polsce. Prawo i Sprawiedliwość 2,5 roku po przejęciu władzy gra w grę. Artykuł ósmy Konstytucji mówi wprost, że najwyższym prawem jest Konstytucja i należy ją stosować chyba, że Konstytucja mówi inaczej. PiS rozumie to w inny sposób. Partia rządząca twierdzi, że można ją zmieniać, jeśli ustawa stanowi inaczej. Powinniśmy stanąć przed sądami w całej Polsce i głośno zaprotestować. Niech to będzie nasze głośne „nie” dla dalszej dewastacji państwa prawa przez PiS – mówił Jerzy Wójcicki z Ostrowskiego Łańcucha Światła. – To jest gra o najwyższą stawkę. Musimy zrobić wszystko, by to zatrzymać. To nasza jedyna szansa – dodał.

Kolejne protesty mają odbyć się we wtorek i w środę. Zdaniem protestujących jeśli Konstytucja w dalszym ciągu będzie łamana, nie wykluczają organizacji pikiety w Warszawie.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

21 KOMENTARZE

  • Ktoś musi, młodzież nie ma czasu myśleć o przyszłości, a przeszłości nie zna.

 1. Gdyby ich spałowano albo chociaż zatrzymano na 48 godzin jak to bywało za komuny, to jutro byliby bohaterami, a tak to d*pa blada.

 2. Mam sad z czereśniami i chętnie zatrudniłbym aktora na odganianie szpaków ze względu na donośny głos, a Wójcickiego ze względu na odstraszający wygląd.

 3. Buhahaha ponad 20 osób to stało wczoraj wieczorem pod monopolowym na moście odolanowskim. Nikt nie protestował 😁

 4. Proponuję aby Ci obrońcy demokracji zaczęli bronić zwykłych obywateli poszkodowanych przez SĄDY. A w tej chwili bronią tzw. „NADZWYCZAJNEJ KASTY” jak sami sędziowie o sobie mówili.

 5. Obrońcy demokracji powołują się na art.8 Konstytucji to proponuję aby czytali od deski do deski konstytucje a nie wybiórczo. Art. 10 Konstytucji mówi, że „Ustrój Rzeczypospolitej polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej, i władzy sądowniczej”. Władza ustawodawcza i wykonawcza jest wybierana przez obywateli, czyli obywatele sprawują nad nią nadzór. I w tym miejscu stawiam pytanie WŁADZA SĄDOWNICZA przez kogo jest wybierana i pod jaką kontrole jest? Czy nie jest tak, że tzw. „NADZWYCZAJNA KASTA” sama się wybiera i kontroluje? Co ma to wspólnego z demokracją i wpływem zwykłego obywatela na Sądy? proszę o merytoryczne odpowiedzi protestujących pod sądem.

  • tak naprawdę z trójpodziałem władz nie mamy do czynienia od początku tzw. „transformacji” – jeżeli minister, a nawet premier (władza wykonawcza) może być nadal posłem (władza ustawodawcza) to jaki jest wtedy podział władz? Ten człowiek do jakiej należy wtedy władzy? Wiadomo tylko, że nie do sądowniczej. Można też zadać pytanie jak jest kontrolowany i równoważony trybunał konstytucyjny, gdy jego orzeczenia są ostateczne i nie ma takiej siły, która może skontrolować jego decyzje. W sądach jest instancyjność a w trybunale?

 6. Tylko PiS. Brawo za odwagę dla partii prezesa Jarosława Kaczyńskiego, że podjął problematykę sądownictwa w naszym kraju. Od 25 lat żadna partia tego nie zrobiła i teraz mamy to co mamy jak sami się nazywają sędziowie NADZWYCZAJNA KASTA.

 7. Wymiar sprawiedliwości nie funkcjonował dobrze, to fakt. Zmiany wprowadzane przez PiS całkowicie jednak niszczą trójpodział władzy. Uzależnienie przez PiS władzy sądowniczej od władzy ustawodawczej i wykonawczej zapewnia rządzącym całkowitą bezkarność. To drugi fakt. Ale w mojej subiektywnej ocenie tego rodzaju protesty czynią więcej szkody niż pożytku. Od opozycji oczekuję konkretnych propozycji zmian, jakie należy wprowadzić, aby wymiar sprawiedliwości był naprawdę niezależny. To co widzę, to wiece polityczne, z akcentami lokalnymi czyli próba lansu przed wyborami samorządowymi. Nie tędy droga.

 8. PO nic nie zrobiło dla obywateli i lewica tak samo. lewica jak zabrała rodzinom tzw. rodzinne to ja sie pytam to jest prawdziwa lewica?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick