DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Kolejne szpitale z nowymi karetkami pogotowia

Kolejne szpitale w regionie zyskały lub niedługo pozyskają nowe karetki pogotowia. Mowa o Pleszewskim Centrum Medycznym i Ostrzeszowskim Centrum Zdrowia.

Fot. Pleszewskie Centrum Medyczne

W Pleszewie ratownicy medyczni zyskali karetkę, która wyposażona jest w nosze przystosowane do prowadzenia reanimacji, potrójnie łamane z możliwością ustawienia pozycji przeciwwstrząsowej, pozycji zmniejszającej napięcie mięśni brzucha oraz pozycji siedzącej. Koszt ambulansu to blisko pół miliona złotych. Pleszewskie Centrum Medyczne zakupiło sprzęt w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego  na lata 2014-2020. – To karetka wysokiej klasy, więc gdyby nasz szpital miał  kupić ją  za własne pieniądze – byłby to dla nas  bardzo poważny wydatek. A dzięki unijnemu dofinansowaniu dołożyliśmy do całej kwoty tylko 15 %. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na zakup innego, równie potrzebnego sprzętu medycznego. Tu też należy podkreślić, że  ten się nie tylko zużywa, ale i też starzeje – mówi Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Dodatkowo władze szpitala zakupiły wyposażenie, które jest potrzebne w ramach unijnego projektu: respirator, defibrylator, nosze podbierające z pasami, materac podciśnieniowy, deska ortopedyczna pediatryczna, deska ortopedyczna dla dorosłych, pulsoksymetr, pompa strzykawkowa, mata pediatryczna przeznaczona do zabezpieczania niemowląt i dzieci, kamizelka ortopedyczna przeznaczona do transportu pacjentów z podejrzeniem urazu kręgosłupa.

Ambulans, który został wymieniony na nowszy model, trafi do zespołu transportu sanitarnego i w sumie placówka będzie miała razem siedem karetek. – To liczba wystarczająca do obsługi mieszkańców powiatu pleszewskiego, który liczy około 63 tysiące mieszkańców. Rocznie każda z karetek ratunkowych pokonuje średnio około 37 tysięcy kilometrów, a karetki transportowe pokonują niemal dwukrotnie większe odległości, przy czym są to przejazdy w najróżniejszych warunkach atmosferycznych i terenowych, co nie pozostaje bez wpływu na ich stan – dodaje prezes.

Na nową karetkę czekają także ratownicy z Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia. Placówka otrzymała dofinansowanie na zakup ambulansu typu „B” z wyposażeniem. Poprzednia karetka uległa uszkodzeniu. Karetka typu „B” to ambulans ratunkowy przeznaczony do transportu, podstawowego leczenia i monitorowania pacjentów. – Na zakup takiej karetki OCZ otrzymało dotację z budżetu państwa w wysokości 750 tysięcy złotych – informują władze powiatu.

Fot. powiatostrzeszowski.pl

Nowa karetka trafiła także do szpitala w Kępnie, o czym pisaliśmy już na łamach naszego portalu.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz