Kolejne rozdanie 500+. Nowe wnioski, nowe zasady.

0
Od 1 października rusza kolejny okres wypłat świadczenia w ramach rządowego programu „Rodzina 500 Plus”. W ubiegłym roku polski rząd wydał na ten cel około 17 mln złotych. Na 2017 rok w budżecie zarezerwowano ponad 29 mld. Wnioski trzeba jednak składać na nowo i wprowadzono kilka zmian.

Kluczowe założenie programu pozostało bez zmian. Świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie bez względu na wysokość osiąganych przez rodziców dochodów. Na pierwsze dziecko można pobierać świadczenie wykazując dochód nie większy niż 800 złotych na jednego członka rodziny.

Poprawki, które zatwierdził rząd dotyczą m.in. fikcyjnego zaniżania dochodu. Wielu wnioskodawców celowo zwalniało się z pracy i zatrudniało ponownie za niższe wynagrodzenie lub okazywało nierzetelną dokumentację, w której przedstawiano niższy dochód, by uzyskać świadczenie właśnie na pierwsze dziecko.

Rząd ujednolici też terminy składania wniosków o świadczenie z „Rodziny 500+” z tymi o świadczenie wychowawcze.

Pod tzw. lupę zostaną wzięci ryczałtowcy. W ten sposób rząd chce, by nie dochodziło do sytuacji, gdy osoby prowadzące działalność gospodarczą w oparciu o ryczałt zaniżały swoje dochody. Analogicznie rozpatrujący wniosek będzie kierował się zasadą: jest przychód, więc musi być też dochód.

Aby dalej korzystać z programu „Rodzina 500 Plus” wnioskodawcy muszą „odświeżyć” swoje zgłoszenie. Oznacza to, że od 1 sierpnia do końca września ponownie trzeba złożyć wniosek o przyznanie świadczenie. Wyglądać będzie to tak samo jak na starcie programu w kwietniu ubiegłego roku. Wniosek nie różni się wiele od poprzedniego. Składać formularze można w MOPS-ach, GOPS-ach, niektórych urzędach miast czy gmin lub wyznaczonych do tego punktach oraz elektronicznie.

W Ostrowie Wielkopolskim od 1 sierpnia godziny pracy wydłuży MOPS, gdzie składanych jest najwięcej wniosków. Od godziny 7:00 do 17:00 od poniedziałku do piątku można składać formularze. Podobnie w Referacie Obsługi Mieszkańca w ostrowskim Urzędzie Miejskim, na parterze. Druki wniosków pobierać można też w Biurze Obsługi Klienta WODKAN s.a. Przy ul. Partyzanckiej 27.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przestrzega przed oszustami. W Polsce odnotowano już przypadki osób, które oferowały pomoc w wypełnieniu i złożeniu wniosku – odpłatnie. Ministerstwo jasno podkreśla, że taka praktyka nie powinna mieć miejsca, a składanie wniosku czy jest wypełnianie jest nieodpłatne, przy tym wszelkiej pomocy i informacji udzielają urzędnicy w punktach, gdzie wnioski są przyjmowane.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick