DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Kolejki w pośredniaku dopiero będą

Na koniec lutego tego roku stopa bezrobocia w powiecie ostrowskim wyniosła ok. 3 procent, a zarejestrowanych było 2112 osób. Rok wcześniej, na koniec lutego, stopa wyniosła 2,8 procent, a zarejestrowanych było 1974 osób. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowie odnotowano więc w stosunku do roku ubiegłego wzrost liczby osób bezrobotnych o 138. – To nie jest dużo. Teraz, na koniec marca, szacujemy, że bezrobocie wzrośnie. Zaobserwowałam, że w ciągu 10 wybranych dni w marcu, zarejestrowało się w naszym urzędzie ponad 100 osób. To już jest większa dynamika aniżeli była wcześniej – mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowie Hanna Pawlak-Kornacka.

CZYTAJ: W Grabowie nad Prosną wyborów nie będzie? Wicemarszałek: “W pełni pana popieram”

Obecnie rejestrują się osoby, którym m.in. zakończyły się umowy o pracę, a także ci, którzy wcześniej – ze względu np. na kilkukrotną odmowę podjęcia pracy – zostali wyłączeni z ewidencji osób bezrobotnych. W ostrowskim urzędzie pojawia się też coraz więcej osób powracających zza granicy: najczęściej z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Holandii. – Obecnie osoby, które rejestrują się po powrocie zza granicy, mówią, że wróciły 3,4 6 tygodni temu do kraju. Musimy im wierzyć, ale przypominam też tutaj o zasadzie: nie kłam medyka i urzędnika – osoba, która łamie zasady kwarantanny naraża innych. Myślę jednak, że boom nastąpi za dwa, trzy tygodnie, kiedy zakończy się okres obowiązkowej kwarantanny dla osób powracających zza granicy. Odbieramy już teraz wiele telefonów z pytaniami, dotyczącymi właśnie zasad rejestracji – mówi szefowa PUP w Ostrowie.

A jakie one są? Obecnie, od 16 marca, ze względu na sytuację w kraju związaną z epidemią, można zarejestrować się jako osoba bezrobotna elektronicznie z wykorzystaniem podpisu elektronicznego bądź profilu zaufanego. I do takiej właśnie formy rejestracji zachęca urząd. Osobiście można przyjść, ale tylko w godzinach od 7.30 do 10.00. W ten sposób urząd próbuje zapobiegać ewentualnym zakażeniom. – Staramy się zachować różne formy ostrożności: mamy płyny do dezynfekcji, przy okienku może przebywać jedna osoba. Rejestracja osobista jest w ciągu 2,5 godziny, jednak telefonicznie można się z nami kontaktować w godzinach funkcjonowania urzędu – dodaje Hanna Pawlak-Kornacka.

CZYTAJ: Łowił ryby i był sam. Od policjantów dostał mandat

Jak prognozuje szefowa ostrowskiego pośredniaka, ze względu na sytuację w kraju, bezrobocie wzrośnie. – Już teraz ekonomiści mówią, że w Polsce to bezrobocie będzie wyższe. U nas, w powiecie ostrowskim, może wzrosnąć raz jeszcze i stopa bezrobocia może wynieść 5-6 procent. Posiadanie statusu osoby bezrobotnej wiąże się z ubezpieczeniem zdrowotnym – i to jest też częstą przyczyną rejestracji – mówi Hanna Pawlak-Kornacka. – Trudno prognozować, co będzie: mogą być firmy zamykane, mogą ogłaszać upadłość, czy też skorzystać z propozycji zawartych w Tarczy Antykryzysowej – dodaje.

Jakie branże mogą stracić? Odkryciem nie jest stwierdzenie, że choćby branża beauty, czyli fryzjersko-kosmetyczna. Branża odzieżowa stawia na handel on-line, inni szukają możliwości przebranżowienia na przykład poprzez szycie maseczek i kombinezonów czy produkcję przyłbic. A co mają zrobić ci, który przebranżowić się nie mogą? Na przykład organizatorzy eventów, wszelakich uroczystości jak wesela? – Niektóre osoby znalazły się w patowej sytuacji. Osoby samozatrudnione, pracodawcy czekają na rozwiązania, które może im dać rządowa Tarcza Antykryzysowa. Pewnie będą zwolnienia, ale pamiętajmy, że nie wszyscy pracodawcy chcą rozstawać się z pracownikami, bo potem trudno odtworzyć dobry zespół – mówi Hanna Pawlak-Kornacka.

Ostrowski urząd więc na razie nastawia się na większy ruch osób, chcących się zarejestrować, a także na uruchamianie instrumentów, które przewiduje Tarcza Antykryzysowa. 1 kwietnia ruszył nabór wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorstw. Informacje o kolejnych instrumentach będą sukcesywnie zamieszczane na stronie PUP.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz