Kino zasilane zieloną energią? Chcą mieć takie w Ostrzeszowie

0
Kino Piast działające przy Ostrzeszowskim Centrum Kultury już niebawem może stać się pierwszą w Polsce tego rodzaju instytucją w całości zasilaną przez energię pozyskaną z paneli fotowoltaicznych. Takie stana na dachu budynku. Projekt „Zielone kino, pełne energii”. Został złożony do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

To wyjście naprzeciw oczekiwaniom społecznym, aby te instytucje publiczne w szczególności, dbały o środowisko. Kilka lat temu zlikwidowaliśmy tutaj lokalną kotłownię, teraz chcielibyśmy pójść dalej – tłumaczy Artur Derewiecki, dyrektor Ostrzeszowskiego Centrum Kultury. Niebawem na pustym na razie dachu budynku OCK-u pojawi się całkiem spora instalacja fotowoltaiczna.

Tytuł projektu brzmi niczym zapowiedź filmu: „Zielone kino, pełne energii”. Ostrzeszowskie Centrum Kultury stara się o dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, które może wynieść 50 procent całej kwoty, a na instalację paneli fotowoltaicznych na dachu Kina Piast potrzeba około 120 tysięcy złotych. – Bez względu na to, czy takie dofinansowanie otrzymamy, czy nie, to ten projekt będzie realizowany – dodaje Derewiecki.

Instalacje fotowoltaiczne zajmą ponad 200 metrów kwadratowych, co pozwoli uzyskać moc rzędu 40 kilowatów. Co w okresie zimowym, poprzez system klimatyzacji, pozwoli dogrzać salę kinową. W kontekście rosnących cen energii elektrycznej, korzystanie z tej „zielonej” może przynieść spore oszczędności. W przypadku Kina Piast będzie to kilkanaście tysięcy złotych rocznie, które będzie można przeznaczyć np. na działalność kulturalną.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick