DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Kino z filmami dla niewidomych i niesłyszących

Udogodnienia dla niewidomych i niesłyszących będą dostępne dłużej.

Do końca czerwca czwartkowe wieczory w jarocińskim kinie Echo to święto dla osób niewidomych i niesłyszących. W tym konkretnym dniu tygodnia mogą przyjść do przybytku X muzy przy ulicy Gołębiej i delektować się seansem filmowym z audiodeskrypcją. To jedyne kino w południowej Wielkopolsce i jedno z trzech w Polsce, które otworzyło swoje podwoje dla osób z takimi niepełnosprawnościami.

Osoby niewidzące i niedowidzące wciąż są w wielu dziedzinach życia dyskryminowane. Jak choćby w kinie, bo przygotowanie dla nich filmów z audiodeskrypcją wciąż nie wzbudza wielkiego entuzjazmu wśród dystrybutorów. Jednak coś się zaczyna w tej kwestii zmieniać, bo coraz więcej filmów pojawia się z taką funkcją. I m.in. z myślą o osobach dotkniętych takimi niepełnosprawnościami jarocińskie kino Echo postanowiło wejść w projekt europejski i tak oto stało się „Kinem bez barier”.

– My jako kino na projekcjach nie zarabiamy. Bilety kosztują symboliczne pięć złotych. Chodzi o to, by też nie tworzyć barier finansowych i każdego było stać na przyjście na taki seans – tłumaczy Małgorzata Niestrawska-Kaźmierczak, szefowa kina.

A na czym polega audiodeskrypcja? W uproszeniu to nie tylko tłumaczenie lektora (w przypadku filmów obcojęzycznych), ale i opisywanie ze szczegółami tego, co aktualnie robią bohaterowie i co dzieje się na planie. Jest też oczywiście tłumacz języka migowego – ten jest skierowany do osób niesłyszących i niedosłyszących.

Do czerwca niewidomi i niesłyszący oraz niedowidzący i niedosłyszący mogą oglądać filmy z audiodeskrypcją w jarocińskim kinie Echo. Jednak – jak podkreślają pracownicy – projekt cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że będzie kontynuowany po wakacyjnej przerwie, czyli od jesieni.

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentowanie tego wpisu jest wyłączone!