Kierowcy quadów i motocrossowcy się tego nie spodziewali. A to dopiero początek!

13
Fot. Pixabay, screen z fanpage'a Nadleśnictwa Antonin / grafika: wlkp24.info
Leśnicy przeprowadzili akcję mającą na celu zwalczanie kierowców quadów i motocrossowców, którzy rozjeżdżają lasy. Posypały się mandaty, a kilka spraw trafi do sądu. Jak podkreślają, to dopiero początek.

Kierowcy quadów i motocykli crossowych to zmora leśników. Rozjeżdżanie szlaków, zbaczanie z nich i przyczynianie się do erozji gleby, stwarzanie niebezpieczeństwa dla innych użytkowników lasów czy hałas odstraszający zwierzęta to tylko kilka przykładów z listy grzechów użytkowników tego typu pojazdów. Nie mówiąc już o łamaniu prawa, bo taka rozrywka w lesie jest zabroniona.

Dlatego leśnicy starają się walczyć z tym procederem. Kilka dni temu przeprowadzili kolejną skuteczną akcję zwalczania tego typu zagrożeń. Sprawców wykroczeń ukarano wysokimi mandatami, a wobec kilku skierowano sprawy do sądu. Akcję przeprowadziły wspólnie jednostki Lasów Państwowych i Komenda Powiatowa Policji w Turku, a w skład Grupy Interwencyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu weszła również nasza Straż Leśna” – opowiadają przedstawiciele Nadleśnictwa Antonin.

Choć tym razem działania były prowadzone na terenie Nadleśnictwa Turek, niewykluczone, że wkrótce będą prowadzone także w naszym regionie. Nie ważne gdzie, wszędzie na terenie Polski obowiązują te same przepisy i jazda quadami oraz motocyklami crossowymi po lasach jest zabroniona. “Planowane są kolejne, jeszcze bardziej rozbudowane, wspólne akcje zwalczające szkodnictwo w lesie. Szkodnictwo leśne to naruszenie przepisów dotyczących szczególnie ochrony lasów” – dodają.

Ktoś mógłby zapytać, dlaczego jazda tego typu pojazdami po ścieżkach jest zwalczana. Pracownicy Lasów Państwowych podkreślają, że leśne dukty muszą być utrzymane w odpowiednim stanie i nie mogą być niszczone, aby w razie potrzeby służyły strażakom w bezpiecznym dotarciu na miejsce pożaru, a także nie stanowiły utrudnienia dla turystów, pieszych, rowerzystów i biegaczy.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

13 KOMENTARZE

 1. 25
  1

  Odbierać prawko to poskutkuje.. A ty MOTO jesteś pewnie moto głupkiem skoro twierdzisz, że to super przeżycie widzieć i słyszeć motor w lesie.. Zmiana przepisów załatwi problem

 2. 11

  Dla takich co lubią sobie w lesie pojeździć powinny być mandaty takiej wysokości że trzeba by je spłacać w ratach. Na Piaskach w ubiegłym roku też paru cwaniaczkow jeździło po plaży do pewnego momentu. Jak ich namierzono problem się skończył. Niech się cieszą że wtedy do linczu nie doszło.

 3. 2
  11

  Ta cross czy quad przejedzie przez las i jest od razu problem że zwierzęta uciekają , a jak pilarz tną piłami spalinowymi drzewo cały dzień to nie straszą zwierząt.A jeśli chodzi o koleiny itd. To jakie ślady po sobie zostawi taki quad czy cross, a jakie traktor czy dżip.

 4. 3
  6

  A jak wycinają hektary lasów ciągną drzewa traktorami to nie niszczą sciółki wcale, piły robią taki sam hałas co cross Ale to im nie przeszkadza.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick