Kierowców czekają zmiany w przepisach! Sprawdź, jakie

3
Fot. pixabay.com
5 grudnia wejdą w życie nowe przepisy dla kierowców. Przede wszystkim od najbliższej soboty nie będzie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Podczas kontroli policjanci sprawdzą ważność naszego dokumentu w sposób elektroniczny. Kierowców czekają także nowe ograniczenia prędkości, koniec z jazdą na tzw. zderzak oraz większa odpowiedzialność za kierownicą w okolicach przejść dla pieszych.

Od 5 grudnia kierowca nie będzie musiał przejmować się posiadaniem prawa jazdy w kieszeni. Podczas kontroli ważność jego dokumentu, policjanci skontrolują w sposób elektroniczny. Sprawdzić swoje dane można TUTAJ.

Już niedługo w życie wejdą kolejne przepisy. 24 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzający jeszcze kilka istotnych zmian w ruchu drogowym. Pierwszy z nich to większa ochrona pieszego. Do tej pory pieszy miał pierwszeństwo, kiedy znajdował się już na przejściu. Kierowcy muszą przyzwyczaić się do zmiany przepisów w tej kwestii. „Kierowca będzie zobowiązany do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy wchodzą na przejście” – informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Jazda na tzw. zderzak będzie karana przez policjantów. To kolejny przepis, który wejdzie w życie. Ministerstwo Infrastruktury uważa, że zmorą na polskich drogach jest utrzymywanie zbyt małych odległości między pojazdami. To jest powodem wielu wypadków drogowych. „W projekcie zaproponowano, aby na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m. Podobne rozwiązania zostały zastosowane w wielu europejskich państwach, w tym m.in. w Niemczech” – wyjaśnia ministerstwo.

W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50km/h. W godzinach od 23.00 do 5.00 rano kierowcy mogli jednak poruszać się z prędkością 60km/h. Dodatkowe 10 kilometrów ma zniknąć. Zarówno w dzień, jak i w nocy kierowca będzie ograniczony do poruszania się z prędkością 50km/h. „Obniżenie prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym w godzinach nocnych do 50 km/h ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego” – dodaje resort infrastruktury.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Nie napisaliście ze piesi nie będą mogli używać telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na przejściach dla pieszych.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick